Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt hipoteczny przy sprzedaży mieszkania

KREDYTPOSPRZEDAZYCznF

Nie każdy zadłużony w ramach kredytu hipotecznego zdaje sobie sprawę z tego, że w każdej chwili może sprzedać kredytowaną nieruchomość. Choć jest to oczywiście powiązane z koniecznością organizacji dodatkowej papierologii, to wcale nie jest to przy tym szczególnie skomplikowanym procesem. Jak on wygląda?

Sprzedaż mieszkania lub domu, na zakup którego zaciągnięto kredyt hipoteczny, możliwa jest dopiero, gdy zobowiązanie to zostanie spłacone w całości. Pierwszym krokiem na drodze zbycia nieruchomości będzie więc uzyskanie zaświadczenia o aktualnej wysokości zadłużenia. Po jego zdobyciu proces sprzedaży nieco inaczej wyglądał będzie, gdy kupujący finansuje transakcje ze środków własnych, a inaczej, gdy korzystał będzie z finansowania w ramach kredytu bankowego.

Procedura najłatwiejsza będzie, gdy kupujący płaci za mieszkanie własnymi środkami – gotówką. Wystarczy wtedy, że transakcja dokonana zostanie na podstawie umowy potwierdzonej notarialnie, a bank otrzyma należną mu wartość pieniędzy – środki przewyższają e wartość zadłużenia trafiają bezpośrednio do sprzedającego. Bank po uzyskaniu całości należnych mu środków zezwoli wykreślenie zabezpieczającej go hipoteki, a wtedy możliwe będzie wprowadzenie zmian w księdze wieczystej nieruchomości, tj. przepisanie własności na kupującego.

Procedura komplikuje się nieco, jeśli nabywca posiłkuje się kredytem bankowym. Również w tym przypadku, dokonanie zmian w księdze wieczystej możliwe będzie dopiero po spłacie kredytu osoby sprzedającej nieruchomość. Tak, jak wcześniej, transakcja ta dokonywana jest na podstawie aktu notarialnego, jednak ze względu na konieczność uwzględnienia interesów obu banków jest on dużo bardziej skomplikowany. Wymaga on także współpracy pomiędzy bankami, co może wydłużyć procedurę sprzedaży nawet o 2, 4 tygodnie. Jeśli dojdzie do finalizacji transakcji, nowy kredytujący przelewa środki na rachunek dotychczasowego kredytu hipotecznego, a pozostała część pieniędzy trafia na konto sprzedającego. Dane dotychczasowego właściciela i banku zostają wykreślone z księgi wieczystej nieruchomości, a w ich miejsce wpisywane są informacje o nowym właścicielu i udzielającym mu finansowania banku.

Podsumowując, sprzedaż mieszkanie lub domu obciążonego kredytem hipotecznym jest możliwa i choć wymaga wypełnienia szeregu formalności, to wcale nie jest to proces szczególnie zawiły i przysparzający trudności.

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.