Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt hipoteczny dla samozatrudnionych

SAMOZATRKREDYTCznF

Uzyskanie odpowiedniego poziomu zdolności kredytowej jest niezbędne w przypadku starania się o każde zobowiązanie kredytowe. Jest on przy tym wyliczany na podstawie wielu zmiennych, w tym nie tylko dochodu, ale także źródła jego pochodzenia. Czy osoby samozatrudnione mają szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Najbardziej pożądaną z perspektywy banków grupą klientów są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. To źródło dochodu utożsamiane jest bowiem z dużą stabilnością kredytobiorcy i możliwością regulowania rat kredytu w dłuższej perspektywie czasu. Uzyskiwanie dochodów z innych źródeł nie przekreśla oczywiście możliwości otrzymania finansowania, nawet hipotecznego, jednak jego pozyskanie jest w takim przypadku dużo trudniejsze.

Warunki dla samozatrudnionych

Samozatrudnienie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie przekreśla więc możliwości zakupu domu, lub mieszkania na kredyt. Każda z instytucji finansowych odmiennie definiuje jednak warunki, jakie spełnić musi potencjalny kredytobiorca, przy czym w zdecydowanej większości banków bez znaczenia pozostaje typ rozliczania stosowany przez osobę prowadzącą działalność. Banki bardzo restrykcyjnie definiują minimalny czas prowadzenia działalności, po którym możliwe jest wnioskowanie o przyznanie kredytu. W niektórych przypadkach będzie to możliwe już po upływie kwartału, jednak zdecydowana większość banków wymagała będzie znacznie większego doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Najczęściej stosowaną opcją jest okres minimum jednego roku, ale zdarzają się banki, które wymagają nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 24, a nawet 30 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że osobom samozatrudnionym łatwiej będzie o uzyskanie kredytu, jeśli będą one w stanie przedstawić dokumenty potwierdzające stabilność uzyskiwanych dochodów – mogą to być długoterminowe umowy o współpracę, kontrakty czy zamówienia. Co ciekawe, mniejsze problemy w uzyskaniu finansowania będą miały także osoby wykonujące określone zawody, jak np.  prawnik, czy lekarz. Mimo wszystko dziwi fakt, że osoby samozatrudnione traktowane są mniej przychylnie od osób zatrudnionych w ramach umów o pracę, które obecnie przecież nie są żadnym gwarantem ciągłości zatrudnienia i otrzymywania dochodów. 

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.