Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt hipoteczny coraz mniej opłacalny

WYNAJEMCZYKREDYTCznF

Już w 2016 r. każdy zaciągający kredyt hipoteczny musi posiadać własną gotówkę na 15 proc. ceny jakiekolwiek nieruchomości, na którą chce wziąć kredyt. Od 2017 r. ten wkład własny będzie jeszcze wyższy, bo dojdzie do 20 proc.. Banki realizują w ten sposób zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Niezależnie od tego drożeją raty, bowiem instytucje finansowe rekompensują sobie nowy podatek t.zw. bankowy.

Z tych powodów kredyt hipoteczny jest coraz mniej dostępny. Banki żądają wyższych zabezpieczeń, a zdolność kredytową osiąga coraz mniejsza liczba Polaków. Już w 2015 r. średnia zdolność kredytowa przeciętnej rodziny spadła o 100 tys. zł. Oznacza to, że jeśli nawet stać kogoś na mieszkanie za kredyt, to będzie one o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów kwadratowych mniejsze.

Tymczasem każdy z nas dorastając chce się usamodzielnić, a potrzeba ta staje się paląca kiedy zakładamy rodzinę. Zresztą już na studiach większość z nas zmuszona jest do mieszkania daleko poza rodzinnym domem. Najczęściej spotykanym sposobem szybkiego znalezienia dachu nad głową jest wynajem mieszkania. Coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy przenosi się do innych miejscowości i także potrzebuje tam mieszkania.

Mieszkanie + na pomoc

W tej sytuacji ratunkiem dla - zwłaszcza młodych - polskich rodzin może okazać się nowy program rządowy „Mieszkanie +”. Dzięki wykorzystaniu przekazywanych pod budowy nieodpłatnie państwowych i samorządowych gruntów, koszt takich mieszkań będzie znacznie niższy. Dzięki temu bowiem program zakłada niższe koszty kredytowania samych budów. Najważniejsze jednak, że lokale z rządowego programu mieszkaniowego też będzie można uzyskać na własność po wieloletnim płaceniu czynszu niższego od rat kredytu. Jeśli np. cena metra kwadratowego takiego lokalu wyniesie 3000 zł - i dodatkowo, by stać się właścicielem takiego mieszkania nie trzeba będzie brać kredytu hipotecznego, który ma to do siebie, że jak się weźmie 100 tys. zł to do banku oddaje się nawet 200 tys. zł – to może się okazać, że takie mieszkanie na wynajem okaże się czterokrotnie tańsze niż mieszkanie zakupione na rynku za kredyt.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.