Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt dla seniora

KREDYTSENIORACznF

Seniorzy nadal pozostają w Polsce niestety jedną z grup o najniższym wskaźniku ubankowienia. Zgodnie z szacunkami Narodowego Banku Polskiego ubankowienie seniorów to zaledwie 63%, podczas gdy średnia dla kraju to 77%. Czy przyczyną tego stanu może być to, że instytucje finansowe traktują seniorów po macoszemu?

To niestety po części prawda. Banki w swoich regulaminach czy szczegółach propozycji kredytów zastrzegają, że osoby, które ukończyły już 50, czy 60 rok życia, nie mogą skorzystać z pewnych ofert lub będzie to możliwe wyłącznie przy założeniu spełnienia określonych warunków dodatkowych.  Dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych. Stosowane tu ograniczenia wieku powodują, że część tego typu produktów jest dla seniorów niedostępna. Skorzystanie z pozostałej części wymagało będzie bardzo krótkiego okresu kredytowania, ustanowienia dodatkowych poręczycieli kredytu, którzy przecież nie zawsze są dostępni, lub dodatkowego wykupu ubezpieczenia niekorzystnie wpływającego na koszty kredytowania.

Pożyczka dla seniora

Kwestia dostępności produktów kredytowych dla seniorów wygląda za to nieco lepiej w przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych. Choć to nadal rzadkość, to tu seniorzy mogą liczyć nawet na specjalne propozycje, które dedykowane są wyłącznie im. Świetnym przykładem jest tu np. Pożyczka Seniora oferowana w Kasach Stefczyka. Jest to produkt dedykowany wyłącznie emerytom, rencistom i osobom otrzymującym świadczenia przedemerytalne, które ukończyły już 60 lat. Nie bez znaczenia jest także to, że Pożyczka Seniora jest udzielana na dowolny cel, a jej wysokość sięgnąć może nawet 100 tys. zł., przy czym maksymalny okres kredytowania to aż 120 miesięcy, czyli dokładnie 10 lat. Warto zaznaczyć również, że możliwe jest tu dodatkowo uzyskanie atrakcyjnych obniżek oprocentowania (nawet o 6,00 punktów procentowych), które udzielane są m.in. za dobrą historię kredytową czy wpływ renty, lub emerytury na konto w Kasie.

Powyższy przykład pokazuje, że seniorzy nie tylko mają szanse na uzyskanie kredytu, ale powstał  także produkt dedykowany wyłącznie im. Szkoda tylko, że nadal pozostaje on raczej wyjątkiem na polskim rynku produktów finansowych.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.