Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyt bez prowizji i z oprocentowaniem

KREDYTBEZPROWIZJICznF

Instytucje finansowe prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych ofert promocyjnych. Ostatnio, w przypadku kredytów gotówkowych szczególnie popularne są propozycje anulowania prowizji za udzielenie kredytu, lub obniżenia jego oprocentowania. W jakiej sytuacji wybrać dane rozwiązanie?

Zerowa prowizja

Wybór kredytu gotówkowego z zerową prowizją będzie najbardziej korzystny w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych o stosunkowo niedługim okresie spłaty. Jest to wynikiem tego, że pożyczony od instytucji finansowej kapitał spłacony zostanie przez nas szybko,  a co za tym idzie, skorzystanie z opcji obniżenia oprocentowania mija się tu z celem. Dlaczego? Ponieważ oszczędności wynikające z pominięcia np. ośmioprocentowej prowizji przygotowawczej będą większe aniżeli  te, które osiągniemy redukując wysokość oprocentowania o kilkanaście setnych procenta. Oprocentowanie to będzie nakładane bowiem na pożyczony kapitał zaledwie przez kilka miesięcy, więc różnica sumy zaoszczędzonych odsetek będzie stosunkowo niewielka i nie zdoła przewyższyć kwoty zaoszczędzonej w ramach pominięcia prowizji za udzielenie zobowiązania.

Niższe oprocentowanie

Z drugiej strony jednak, minimalizacja wysokości oprocentowania będzie korzystna w przypadku kredytów o wydłużonym okresie spłaty. W przeciwieństwie do kredytów z krótkim okresem spłaty, dla zobowiązań długoterminowych głównym składnikiem kosztów są właśnie odsetki wyliczone na bazie zastosowanego wskaźnika oprocentowania. Jego minimalizacja spowoduje, że pożyczony kapitał wypracowywał będzie mniejsze odsetki przez długi czas, czyli nasze oszczędności, w porównaniu z wyborem opcji zerowej prowizji, powinny być proporcjonalnie wyższe.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak w każdym przypadku zastosowanie możliwie niskiego oprocentowania oraz maksymalnie zredukowanej, lub zerowej prowizji. Pozwoli to na osiągnięcie największych oszczędności. Pamiętajmy przy tym, że zawsze w trakcie rozmowy z instytucją finansową możemy negocjować warunki kredytu, lub pożyczki oraz poprosić o przedstawienie wyliczenia całkowitych kosztów kredytowania z różnymi opcjami stosunku wartości oprocentowania i prowizji. Tylko tak będziemy w stanie podjąć możliwie korzystną, jednak przede wszystkim świadomą decyzję kredytową.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.