Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

KNF znowelizował Rekomendację T

REKOMENDACJATZMCznF

Komisja Nadzoru Finansowego uchwaliła nową rekomendację T, która zawiera zasady określania zdolności kredytowej klientów przy udzielaniu przez banki pożyczek konsumpcyjnych. Do najistotniejszych zmian w Rekomendacji T należy rozdzielenie zakresu przedmiotowego Rekomendacji T i Rekomendacji S.

Postanowienia Rekomendacji T obowiązującej od 2011 r. powszechnie uważane były za zbyt rygorystyczne. Dotyczyło to przede wszystkim podwyższonych wskaźników oceny zdolności kredytowej. Rekomendacja ta koncentrowała się bowiem szczególnie na wskaźniku długu do dochodu, właściwie całkowicie eliminując możliwość stosowania uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej. Zapisy te były niekorzystne zarówno dla banków, jak i ich klientów. Obowiązujące zasady określania zdolności kredytowej zbyt mocno ograniczały dostępność do kredytów konsumpcyjnych.

Rynek kredytowy zamarł

Według danych NBP ze stycznia br. zadłużenie gospodarstw domowych w bankach od grudnia zeszłego roku praktycznie się nie zmieniło i wzrosło w minionym miesiącu zaledwie o 1 mld zł. Wynika z tego, że klienci indywidualni i firmy przestali pożyczać w bankach.

Tak kiepsko akcja kredytowa nie wyglądała od lat. Powodem takiej sytuacji według banku centralnego jest m.in. zaostrzenie przez banki polityki kredytowej w III i IV kwartale 2012 roku. To skutek obowiązywania Rekomendacji T. Konieczność zmiany rekomendacji stała się palącą potrzebą.

Uproszczenie oceny zdolności kredytowej klientów. Premia za staż

Zgodnie z nową rekomendacją banki będą miały możliwość stosowania uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klientów a także będą premiowały kredytobiorców z dłuższym stażem współpracy z danym bankiem. Bank może stosować te zasady w przypadku udzielanych klientom detalicznym kredytów i pożyczek ratalnych, dla których kwota kredytu lub pożyczki nie przekracza wartości czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Dla klientów o co najmniej sześciomiesięcznej współpracy z bankiem, obowiązuje zasada, że kwota kredytu, lub pożyczki nie przekracza sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Dla klientów o co najmniej dwunastomiesięcznej współpracy z bankiem kwota kredytu, lub pożyczki nie przekracza dwunastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Dla pozostałych klientów, dla których kwota kredytu, lub pożyczki nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Np. w odniesieniu do kredytów ratalnych limit został zwiększony do czterokrotności średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw.

Złagodzenie postanowień rekomendacji T przez KNF ma na celu wzrost dostępności kredytów i pożyczek oraz wpłynąć na obniżenie ich kosztu i ożywienie rynku kredytowego w Polsce.

Waldemar Szkiela

Słowa kluczowe: Komisja Nadzoru Finansowego

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.