Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Karencja w spłacie i wakacje kredytowe sposobem na udane wakacje?

WAKACKREDYT

Wakacyjny wyjazd to zawsze spore obciążenie dla budżetu rodzinnego. Szczególnie trudno na niego oszczędzić, jeśli co miesiąc spłacamy wysokie raty mieszkaniowego kredytu hipotecznego. Czy warto skorzystać z coraz popularniejszych ostatnio wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kapitału? Czym są te rozwiązania i jakie są następstwa ich wykorzystania?

Karencja w spłacie

Karencja (zwłoka) w spłacie kapitału jest przyznawanym na wniosek klienta czasowym zawieszeniem konieczności spłaty części kapitałowej raty danego zobowiązania, czyli np. kredytu hipotecznego, podczas gdy część odsetkowa raty jest nadal spłacana w terminie.  Ze względu na tę cechę karencji w spłacie kapitału, jest ona rozwiązaniem, które będzie korzystne właściwie wyłącznie dla osób, które już od dłuższego czasu spłacają swój kredyt (w przypadku rat stałych na początku okresu kredytowania spłacamy przede wszystkim odsetki, które stanowią lwią część raty) lub korzystają z metody spłaty w ratach malejących (mają one stałą przez cały okres kredytowania, ściśle określoną wartość części kapitałowej raty). 

Wakacje kredytowe

Tak, jak karencja w spłacie kapitału oznacza czasowe zawieszenie regulacji części kapitałowej raty kredytu, tak wakacje kredytowe oznaczają tymczasowe nieopłacanie całej raty, czyli jej części kapitałowej i odsetkowej. Podobnie także, jak karencja w spłacie, przyznawane są one po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego przez klienta. Standardowo, coraz częściej pojawiające się w ofertach instytucji kredytowych wakacje kredytowe mogą zostać przyznane na ściśle określoną liczbę miesięcy w roku lub w całym okresie kredytowania. Znaczy to, że jako konsumenci będziemy mieli prawo do skorzystania z wakacji kredytowych np. raz do roku w okresie nie dłuższym od dwóch miesięcy lub w dowolnie wybranych 24 miesiącach całego, załóżmy trzydziestoletniego okresu kredytowania.

Czy warto z nich korzystać?

Zarówno w przypadku wakacji kredytowych, jak i karencji w spłacie kapitału prędzej czy później zobowiązani będziemy do uregulowania niedopłaconych w ich ramach kwot. Odbije się to niestety także negatywnie na zasobności naszego portfela, ponieważ niespłacony kapitał generował będzie dodatkowe odsetki. Instytucje finansowe stosują przy tym obecnie dwie metody spłaty nieuregulowanych z racji wakacji kredytowych lub karencji kwot. Jest to po pierwsze proporcjonalny wzrost (czasowy lub trwały) wysokości rat następujących po wakacjach lub karencji, bądź po drugie, wydłużenie okresu kredytowania o czas odpowiadający temu, w którym płatności nie były realizowane w całości lub części. Dodatkowo zmiany te spowodować mogą powstanie kosztu w postaci ewentualnie koniecznego aneksu do pierwotnej umowy kredytowej. W zależności od instytucji jego spisanie może kosztować nawet kilkaset złotych.

Rozwiązania te nie są także pozbawione i zalet, ponieważ udostępniają dodatkową gotówkę bez konieczności ponownego rozpatrywania wniosku kredytowego. Kredyt mieszkaniowy jest zazwyczaj dużym zobowiązaniem, dlatego bardzo poważnie wpływa na osłabienie naszej zdolności kredytowej, przez co istnieje obawa, że dodatkowy kredyt nie zostanie nam po prostu udzielony.

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kapitału powinno być - niezależnie od naszej sytuacji finansowej i możliwości - krokiem dobrze skalkulowanym i przemyślanym. Każdorazowo sprawdźmy, czy dodatkowej gotówki nie uda się taniej pozyskać z innego źródła, choćby kredytu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.