Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jedyna nadzieja frankowiczów w sądach

ETSKREDYTFRANKCznF

Sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu rozpatrzyli skargę małżeństwa z Węgier. Ich umowa kredytu hipotecznego miała zapis o zasadzie ustalania rat na podstawie kursu sprzedaży franka szwajcarskiego, stosowanego przez bank w dniu poprzedzającym dzień zapłaty w forintach. Właśnie ten zapis małżonkowie znad Dunaju uznali za przysparzający bankowi nienależnych korzyści.

Sprawa trafiła do europejskiego trybunału jako pytanie od sądu węgierskiego, który ją rozpatrywał. Trybunał odpowiedział, że prawo europejskie pozwala na podważenie zapisu umowy, zgodnie z którym koszt waluty naliczany jest w momencie wymagalności raty. Jednak trzeba udowodnić, że ten zapis nie był głównym przedmiotem umowy i że nie został wyrażony prostym i zrozumiałym językiem. Szerzej o orzeczeniu ETS pisze platformaprawa.pl .

Ten wyrok, w sprawie opatrzonej sygnaturą C 26/19, to poważne wzmocnienie pozycji procesowej frankowiczów we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce, gdzie

na wsparcie polskiego rządu nie ma co liczyć

Premier Ewa Kopacz zamknęła bowiem kwestię realnej pomocy dla Polaków spłacających kredyty we frankach szwajcarskich, oświadczając: "Nie jestem zwolenniczką rozwiązania węgierskiego, czyli ustawowego przewalutowania kredytów po sztywnym kursie." Dodała też, że jest przeciwna dopłacaniu do kredytów frankowych z budżetu państwa.

Również wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński nie pozostawił złudzeń. Stwierdził bowiem kategorycznie: "Trzeba opanować emocje i pamiętać, iż mamy instytucje regulujące rynek finansowy. Należy też zrezygnować z prostych rozwiązań, takich jak przewalutowanie kredytów, czy składanie pozwów zbiorowych."

Jest jeszcze jedna nauczka z historii kredytów frankowych - pożyczajmy w walucie, w której zarabiamy - czyli w Polsce w złotówkach.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.