Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak posługiwać się kartą kredytową

KARTYKREDCznF

Odpowiedni wybór i przede wszystkim właściwe użytkowanie karty kredytowej sprawi, że będzie ona nie tylko bardzo przydanym, ale i tanim narzędziem, którego koszty w prosty sposób zredukować można nawet do zera złotych. Jakimi zasadami kierować się korzystając z karty kredytowej?

Odpowiedni wybór

Przed decyzją o skorzystaniu z propozycji danej instytucji finansowej należy każdorazowo dokładnie zbadać dostępne na rynku oferty konkurencyjne. Dotyczy to także wyboru karty kredytowej. Pierwszym kryterium w jej przypadku jest koszt wydania oraz użytkowania karty. Instytucje finansowe prześcigają się w propozycjach mających nakłonić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty, dlatego w znacznej większości proponują możliwość anulowania tychże opłat. W zależności od instytucji, są one gotowe zrezygnować z ich pobrania w przypadku dokonania np. 5 transakcji bezgotówkowych w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania umowy lub przekroczeniu w tym okresie określonej sumy wartości transakcji np. 2 tysięcy złotych.

Kolejnym kryterium doboru karty powinno być jej oprocentowanie. W jego przypadku zwróćmy uwagę, by było ono możliwie najniższe, nawet jeśli z założenia planujemy każdorazową spłatę zadłużenia w terminie. Dodatkowo skontrolujmy długość tzw. grace period. Jest to okres bezodsetkowym trwający najczęściej 51 lub więcej dni, złożony z okresu rozliczeniowego i okresu prolongaty. Podczas jego trwania instytucja finansowa nie obciąży odsetkami pobranego zadłużenia, dlatego zadbajmy, by był on możliwie najdłuższy. Dzięki temu zyskamy więcej czasu na każdorazową spłatę zadłużenia karty, bez obawy, że podlegało ono będzie oprocentowaniu.

Podczas wyboru karty kredytowej należy także zwrócić uwagę na liczne promocje i dodatkowe korzyści związane z jej użytkowaniem. W zależności od oferty poszczególnych instytucji finansowych możliwe jest uzyskanie np. dodatkowych rabatów na zakup paliwa, zwrot określonej części kwot przeznaczanych na zakupy spożywcze lub kolekcjonowanie specjalnych punktów, których odpowiednia ilość uprawnia do ich wymiany na nagrody rzeczowe przewidziane programem lojalnościowym.

Właściwe użytkowanie

Jeśli mowa o minimalizowaniu kosztów związanych z posiadaniem karty kredytowej, to podstawową zasadą jest zawsze terminowa spłata pobranej w ramach karty pożyczki w okresie bezodsetkowym. Jeśli dane rozliczenie uregulowane zostanie w trakcie trwania grace period, to odsetki nie zostaną naliczone i automatycznie spowoduje to, że ponownie mogli będziemy skorzystać z całości przyznanego w ramach umowy limitu kredytowego. 

Należy pamiętać także, że karty kredytowe wydawane są głównie w celu dokonywania nimi bezgotówkowych płatności w punktach usługowo – handlowych. Warto dlatego dokładnie zapoznać się z tabela opłat i prowizji przynależnych karcie, ponieważ znaczna część instytucji finansowych pobiera opłaty za przelewy dokonywane z rachunku karty. Część z nich pobierze także dodatkową opłatę lub natychmiast rozpocznie naliczanie odsetek, jeśli za pomocą karty wypłacimy gotówkę z bankomatu. Unikniemy tych wydatków jeśli wybierzemy rozwiązanie, które nie przewiduje obciążenia nas kosztami dodatkowymi za przelewy lub wypłaty gotówki.

Czy warto ją mieć?

Plastikowy pieniądz” jest niezwykle przydatnym i pomocnym narzędziem. Warto ją posiadać, szczególnie, że umiejętne jej wykorzystanie sprawi, że będzie ona dla nas produktem bezpłatnym, a czasem mogącym przysporzyć nam także dodatkowych korzyści. Nawet jeśli nie przewidujemy ciągłego wykorzystania karty kredytowej, to będzie ona doskonałym zabezpieczeniem w nagłych wypadkach, w których istnieje konieczność zapłaty za produkty lub usługi, których nabycia nie zaplanowaliśmy w naszym budżecie. Podsumowując, warto ją mieć!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.