Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

GIODO walczy z kserowaniem dowodów

GIODOKSERODOWODOWCznF

Co roku 5 proc. Polaków traci swoje dowody osobiste. Naraża ich to na poważne konsekwencje, m.in. finansowe. Policja często informuje o zaciąganiu kredytów na nieświadome niczego osoby wskutek kradzieży ich danych. W tej sytuacji Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zapowiedział wniosek o zmianę przepisów dotyczących m.in robienia ksero dowodu.

Zdaniem GIODO, ksero naszych dokumentów jest coraz częściej wykorzystywane przez oszustów. Inspektor twierdzi, że nie ma potrzeby robienia ksero dowodów do zawarcia np. umowy kredytowej między bankiem a klientem. Bowiem, im mniej instytucji posiada nasze dane, tym mniejsze zagrożenie, że ktoś naszą tożsamość skradnie, a co za tym idzie zaciągnie pożyczkę czy kredyt na nasze konto. Bezpieczniejszym, zdaniem GIODO rozwiązaniem, jest zastosowanie innej techniki gromadzenia danych, jak chociażby sporządzanie poświadczonego przez klienta wypisu z dowodu osobistego.

Dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości

Takie jest najnowsze stanowisko Beaty Bielak-Jomaa, Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych: Oczywiście bank czy operator telefoniczny ma prawo zażądać wglądu do niego, ale kompletnie nie rozumiem, czemu ma służyć jego skserowanie lub skanowanie.

GIODO podkreśla, że jeśli sądy na podstawie obecnego prawa uznają kserowanie czy skanowanie dowodu osobistego za dopuszczalne, to nadszedł czas, by to prawo zmienić.

Eksperci - dokumenty są bezpieczne

Specjaliści podkreślają, że instytucje finansowe są dobrze zabezpieczone przed wyciekiem bądź kradzieżą tożsamości. Przecież banki czy SKOK-i przechowują pieniądze należące do klientów i muszą one być dobrze zabezpieczone. W sektorze finansowym wyciek danych zdarza się niezwykle rzadko.

(Fot. mswia.gov.pl)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.