Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Gdy stracimy portfel

POUTRACIEDOWODUCznF

Większość ludzi nosi dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy itp.) razem z gotówką i kartami płatniczymi w portfelu. Z jednej strony takie rozwiązanie to dobry nawyk, bo pozwala w sposób uporządkowany mieć wszystko w jednym miejscu. Jednak z drugiej strony to niezwykła gratka dla złodzieja lub oszusta, ponieważ w razie zdobycia naszego portfela ma w ręku nie tylko banknoty i pieniądz plastikowy, ale też dowód, dzięki któremu może bez naszej wiedzy zadłużyć nas. Np. biorąc pożyczkę, z którą zniknie, a nas obciąży.

Problem wcale nie jest jednostkowy. W 2017 r. łącznie zgłoszono ponad 136 tys. zaginionych dokumentów tożsamości oraz udaremniono blisko 7 tys. prób wyłudzenia kredytów na nie. Zjawisko to w podobnym natężeniu występuje od lat. Należy przy tym mieć świadomość, że próba udowodnienia przed kredytobiorcą, że pożyczka czy kredyt został wyłudzony przez osobę podszywającą się pod nas i posługującą się naszymi dokumentami może zakończyć się niepowodzeniem. W niektórych instytucjach finansowych wystarczy, że złodziej będzie dysponował naszym dowodem osobistym, prawem jazdy, paszportem lub innym dokumentem, który potwierdzi fałszywą tożsamość, by mógł wziąć na nas kredyt. To jednak nie koniec zagrożeń. Zdarza się, że oszuści robią zakupy na raty, podpisują umowy najmu mieszkań, by okraść ich właścicieli lub wypożyczają np. samochody. Są jednak możliwości zmniejszenia ryzyka np. wyłudzenia kredytu na nasz dowód.

Takim narzędziem jest Alert Strażnik Kredytu Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli osoba posługująca się naszym dowodem osobistym złoży wniosek o udzielenie kredytu w banku lub SKOK-u, to taka informacja zostanie odnotowana w BIK w wyniku złożenia przez bank lub SKOK zapytania o naszą historię kredytową. Alert Strażnik Kredytu w tym momencie powiadomi nas poprzez SMS lub e-mail, że dana instytucja złożyła właśnie zapytanie w BIK. Po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto użytkownika na stronie www BIK można uzyskać szczegółowe informację na temat złożonego wniosku kredytowego (w jakim oddziale wniosek został złożony, na jaką kwotę i jaki cel kredytu został wskazany). Jeśli mamy pewność, że w ostatnim czasie nie składaliśmy osobiście wniosku o kredyt, nie kupowaliśmy żadnych towarów na raty, ani nie poręczaliśmy kredytu powinniśmy natychmiast skontaktować się BIK.

Warto jednak od razu po zauważeniu utraty dokumentów zgłosić ten fakt zanim jeszcze otrzymamy sygnał z BIK. W Polsce działa System Dokumenty Zastrzeżone. Wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki banku lub SKOK i tam zgłosić stratę. Część instytucji finansowych przyjmuje nawet zgłoszenia telefoniczne, co jeszcze przyśpiesza formalności. Dzięki temu, że sprawnie zastrzeżemy zgubiony lub skradziony dokument, mamy pewność, że złodziej nie weźmie na nas kredytu, bo system eliminuje dokument z obrotu. Zastrzec możemy zarówno dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny pojazdu i karty płatnicze. W przypadku kart debetowych i kredytowych powinniśmy nawet zareagować szybciej i zgłosić sprawę przez infolinię naszej instytucji finansowej. Dzięki temu zostaną one natychmiast zablokowane i wykonanie transakcji przy ich użyciu, będzie niemożliwe. Niektóre instytucje umożliwiają także zablokowanie kart przez aplikację mobilną lub serwis bankowości on-line przez 24 godziny na dobę. Wówczas nawet kiedy złodziej dokona transakcji po zablokowaniu karty, to nasza instytucja finansowa weźmie za nią odpowiedzialność.

Oczywiście, jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą kradzieży, to powinniśmy zgłosić sprawę także na policję. Zgodnie z prawem, ciąży na nas również obowiązek zgłoszenia w gminie lub placówce konsularnej, że zgubiliśmy dokument tożsamości. Tam także złożymy wniosek o wyrobienie np. nowego dowodu osobistego. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego auta czeka nas za to wizyta w wydziale komunikacji. Trzeba złożyć tam oświadczenie o zagubieniu dokumentu oraz wniosek o wyrobienie wtórnika.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, SKOK, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.