Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Fundusze unijne dla małych firm

EURODOTACJEDLAFRIMCznF

Drobni przedsiębiorcy w trwającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej są drugą uprzywilejowaną grupą obok samorządowców. Mają do dyspozycji w latach 2014-2020 aż 20 mld euro. Te pieniądze są dostępne w ramach funduszy w programach Operacyjnych i Regionalnych.

Najważniejszym celem wspomagania finansowego z eurodotacji są projekty badawcze i wdrażanie innowacji. Dofinansowanie na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji można uzyskać z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz z programu regionalnego w każdym województwie.

Informatyzacja

Dofinansowanie możliwe na portal e-usługowy, rozwój handlu elektronicznego czy rozwiązania B2B (business-to-business) łączące systemy firmy z systemami partnerów. Ponadto na wdrożenie elektronicznych systemów zarządzania firmą czy budowania relacji z klientami.

Ekologia

Np. na termomodernizację budynków firmy, wprowadzanie energooszczędnych technologii czy przebudowę linii produkcyjnej. Oczywiście również na wprowadzenie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (np. panele słoneczne), ale także na modernizację ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji. Można też starać się o dofinansowanie elektrowni wiatrowych, słonecznych, geotermalnych czy na biomasę.

Rozwój firmy

Finanse na inwestycyjne są dostępne głównie w formie pożyczek, które jednak łatwiej dostać niż w banku, a warunki spłaty są korzystniejsze. Możliwe jest również poręczenie kredytu bankowego przez Fundusze Europejskie.

Na wsi

Firmy działające poza miastem mogą ponadto liczyć na dotacje z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie oferują Lokalne Grupy Działania, które działają najczęściej w kilku sąsiednich gminach. Ich lista znajduje się na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Za granicą

Dofinansowanie na rozwój działalności zagranicznej można pozyskać z programu regionalnego. Natomiast firmy na wschodzie Polski (w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim) mogą starać się o fundusze z Programu Polska Wschodnia. Wnioski o wsparcie z Programu Polska Wschodnia składa się do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a w regionach – do urzędów marszałkowskich lub innych instytucji, które obsługują takie zadania. Z Programu Inteligentny Rozwój można ponadto dostać dofinansowanie na udział w konkretnych wydarzeniach promocyjnych, tzw. branżowych i ogólnych programach promocji gospodarczej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szkolenia

Aby umożliwić przedsiębiorcom dostęp do szkoleń wprowadzono bony edukacyjne. Za taki bon przedsiębiorca będzie mógł kupić dla swoich pracowników odpowiednie szkolenia. Potrzeba będzie wychodziła od przedsiębiorcy, a placówki szkoleniowe powinny się do niej dostosować. Wybór odpowiedniego szkolenia ułatwi Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), czyli baza firm szkoleniowych i proponowanych przez nie kursów.

Więcej informacji na stronie www: biznes.gov.pl. Aktualne konkursy na finansowanie unijne dla firm można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich w wyszukiwarce dotacji.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.