Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Frankowicze wygrywają w sądach

PREZYDENTSADFRANKICznF

W Sejmie pierwsze czytanie w październiku 2017 r. przeszedł prezydencki projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców. Spotkał się z różnymi zastrzeżeniami posłów, którzy postanowili go poprawić, co wydłużyło czas oczekiwania na nowe prawo. W tej sytuacji frankowiczom nie pozostaje nic innego jak pójść do sądu. Tym bardziej, że coraz częściej wyroki są dla nich korzystne. Np. warszawski Sąd Okręgowy zasądził na rzecz frankowiczów ponad 2 miliony zł. Uznał, że pracownicy jednego z banków źle informowali o kredycie denominowanym we frankach szwajcarskich.

Warszawski wyrok jako pierwszy nie zakwestionował samej umowy, ale czynności, które doprowadziły do jej podpisania. Do tej pory sądy podważały poszczególne zapisy w umowach kredytowych. Tym razem sąd stwierdził, że cała umowa jest nieważna ze względu na działania pracowników banku, bowiem nierzetelnie informowali o cechach samego produktu, czyli kredytu. Zdaniem sędziego, jeśli sama procedura zawarcia umowy była niezgodna z prawem, to bezprzedmiotowe stawało się dalsze sprawdzanie, czy poszczególne postanowienia tej umowy były legalne. Sąd Okręgowy w stolicy nakazał bankowi wypłacić jego klientom 2,1 mln zł.

Historia tej sprawy zaczęła się w 2007 r., kiedy do jednego z banków zgłosili się klienci, którzy chcieli tam złożyć swoje oszczędności. Doradca finansowy banku namówił ich do zaciągnięcia kredytu denominowanego we frankach w kwocie 2,1 mln zł. Jednak w następnym roku szwajcarska waluta zaczęła gwałtownie drożeć. Raty kredytu znacznie wzrosły, a kredytobiorcy – pomimo regularnego spłacania – byli coraz bardziej zadłużeni. Całość należności spłacili w 2013 r.. Razem z kapitałem i odsetkami oddali do banku dwa razy więcej niż otrzymali, czyli 4,2 mln zł. Wyrok, choć może być jeszcze zaskarżony przez bank, to jednak – zdaniem prawników – jest nowym argumentem dla procesujących się w sprawie kredytów frankowych.

Należność wyliczać w oparciu o datę zaciągnięcia kredytu

Wcześniej równie ważny wyrok dla frankowiczow wydał Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Rozpatrywał sprawę kobiety, która w 2007 r. zaciągnęła kredyt we frankach o równowartości 300 tys. zł. Cztery lata później z powodów osobistych kobieta przestała spłacać kredyt. Po kolejnych dwóch latach bank wymówił umowę i wystawił tytuł egzekucyjny. Po przeliczeniu należności na podstawie kursu franka, ustalonego przez bank, kobieta miała spłacić dług w wysokości 500 tys. zł. Przeliczenia dokonano nie na dzień, kiedy kredyt został zaciągnięty, ale z dnia, kiedy umowa została wypowiedziana. W 2014 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że niedopuszczalne jest stosowanie umowy, która pozwala na dowolne kształtowanie kursu, po którym przeliczana jest spłata kredytu. Sąd wyłączył z umowy niekorzystne zapisy, czyli tzw. abuzywne (niedozwolone) klauzule, które naruszają interesy konsumenta. Zgodnie z wyrokiem, bank nie może dowolnie kształtować przeliczania kursu według tabel kursowych, które sam wylicza.

Propozycja Prezydenta

W spłacie m.in. kredytów frankowych miał pomagać zadłużonym Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jednak analizy przeprowadzone w Kancelarii Prezydenta RP wykazały, że mimo zgromadzenia w Funduszu około 600 mln zł, ich wykorzystanie na koniec 2016 r. wynosiło zaledwie 2 proc.. Zdaniem prezydenckich ekspertów stało się tak głównie dlatego, że ustalono zbyt restrykcyjne warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca wnioskujący o pomoc oraz rozpatrywanie wniosków w zbyt dużym zakresie pozostawiono kredytodawcom.

Prezydent przygotował więc ustawę dodatkowo wspierającą zadłużonych. Projekt przewiduje możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę kredytu w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość może wynieść do 72 tysięcy złotych. Natomiast banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli zamienić na złotówki kredyty zaciągnięte w oparciu o wartość w obcych walutach, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed restrukturyzacją i po niej.

Fot. freeimages.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.