Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

EBC obniża stopy procentowe

STOPYEUROCznF

Obniżki stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej do historycznie niskiego poziomu wpłynęły m.in. na redukcję wysokości rat kredytów złotówkowych. Niedawno na analogiczną obniżkę zdecydował się Europejski Bank Centralny. Czy dzięki niej zmaleją także raty kredytów w euro?

Europejski Bank Centralny (EBC) aż dwukrotnie w roku 2013 zdecydował się na obniżenie stopy procentowej w strefie euro.  Na jej pierwszą redukcję EBC zdecydował się w maju, a kolejna korekta dokonana została w listopadzie. Obniżka ta wcale nie była mała, ponieważ stopy zredukowano z poziomu 0,50% do 0,25%. W przypadku obniżanych przez EBC stóp mówimy o tzw. stopie referencyjnej. Zmiany jej wartości wpływają najczęściej na wysokość tzw. stopy rynkowej, czyli uśrednionego wskaźnika oprocentowania, po którym instytucje finansowe pożyczają sobie pieniądze między sobą. Rynkowa stopa oprocentowania, dla euro jest to EURIBOR lub LIBOR EUR, ma z kolei wpływ na stopę oprocentowania kredytów, ponieważ ta składa się właśnie ze stopy rynkowej, a także marży instytucji finansowej, która udziela kredytu. Co za tym idzie, obniżenie stóp przez EBC powinno doprowadzić także do obniżenia wartości oprocentowania kredytów w euro, a tym samym spowodować redukcję wysokości rat tychże kredytów.

Zasada bez odzwierciedlenia

Redukcja wartości oprocentowania kredytów w euro winna być znaczna, ponieważ stopy EBC zredukowano dokładnie o połowę. Do obniżenia stóp rynkowych jednak nie doszło. Dlaczego? Odpowiedź jest zaskakująca, ponieważ rynkowe stopy dla euro są od ponad roku tak niskie, że właściwie niemożliwe jest dokonanie ich dalszych redukcji. Ich poziom, zależny od okresu dla jakiego dokonywane jest wyliczenie, wynosi obecnie około 0,17 – 0,20%. Powoduje to, że oprocentowanie kredytów w euro jest wyjątkowo korzystne, ponieważ składa się prawie wyłącznie z marży kredytodawców.

Tak niski poziom oprocentowania kredytów w euro może budzić zazdrość, jednak należy pamiętać, że w przypadku kredytów walutowych rynkowa stopa oprocentowania nie jest jedyną zmienną wpływającą na wysokość rat. Na ich poziom wpływa bowiem także kurs wymiany waluty, którego wysokość może drastycznie ulec zmianie w stosunkowo krótkim okresie. Przykładów niekorzystnego wpływu kursu waluty  nie trzeba przy tym długo szukać, o czym dotkliwie przekonali się kredytobiorcy zadłużeni we frankach szwajcarskich.

(Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy, Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.