Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czym jest ERIF?

REJESTRERIFCznF

Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF) to jeszcze baza danych o zadłużonych, ale obejmująca nie tylko Polaków. Można w niej sprawdzić, czy na liście dłużników widnieje np. biuro podróży, z którego usług zamierzamy skorzystać.

Z kolei drobni przedsiębiorcy mogą m.in. sprawdzić kontrahenta lub dopisać dłużnika do rejestru długów. Szukając szybkiej pożyczki, często trafiamy na hasło „bez BIK”, co sugeruje, że potencjalny pożyczkobiorca nie będzie weryfikowany w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jednak np. dane Biura Informacji Gospodarczej (BIG) mogą być równie przydatne dla firm pożyczkowych.

Polscy dłużnicy z reguły wiedzą, że muszą liczyć się z wpisem do kilku różnych rejestrów długów –  BIK, BIG i Krajowy Rejestr Długów (KRD). Natomiast mało kto wie, że istnieje jeszcze omawiany ERIF – Europejski Rejestr Informacji Finansowej. To nie tylko wykaz dłużników, ale także biuro informacji gospodarczej.

W bazie ERIF znajdują się:

  • informacje negatywne – dane o zadłużonych osobach i przedsiębiorstwach nieregulujących w terminie swoich zobowiązań. Informacja negatywna zawiera datę jej ujawnienia, tytuł prawny, z którego wynika zobowiązanie dłużnika, kwotę i walutę nieuregulowanych zobowiązań, datę powstania zaległości w płatności, dane dotyczące postępowań w sprawie oraz informacje o ewentualnym kwestionowaniu zobowiązania przez dłużnika;
  • informacje pozytywne – dane o podmiotach terminowo regulujących zobowiązania (przedsiębiorcach i konsumentach). Dane te mogą zostać przekazane do BIG przez wierzyciela na wniosek podmiotu, który wywiązał się ze swojego zobowiązania w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez ten podmiot albo z własnej inicjatywy wierzyciela, ale za zgodą podmiotu, którego dotyczyło zobowiązanie. Informacja pozytywna zawiera dane o łącznej kwocie, walucie, dacie wymagalności i dacie uregulowania płatności.

Kiedy można znaleźć się w ERIF?

Dla konsumentów (osób fizycznych) wysokość długu kwalifikująca do ujęcia w rejestrze to 200 zł. Dla podmiotów gospodarczych to 500 zł. Kwoty są więc podobne do przyjętych także w innych bazach dłużników.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy w ERIF?

By sprawdzić, czy baza dłużników ERIF zawiera dane na nasz temat (oraz naszych zadłużeń), wystarczy zarejestrować konto na infokonsument.pl. Uzyskamy dzięki temu półroczny, bezpłatny dostęp do danych na nasz temat. Możemy też zweryfikować nasz status, jeśli zobowiązanie zostanie spłacone.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.