Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy skorzystać z ubezpieczenia przy kredycie?

CZYUBEZPIECZKREDYTCznF

Żyjemy i pracujemy w niezwykle dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Z całą pewnością fakt ten wpływa na konieczność zapewnienia sobie i najbliższym możliwie szerokiej ochrony - w tym również i takiej, która złagodzi skutki następstw nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenia oferowane przy produktach kredytowych są odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby.

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu wiążemy się z daną instytucją na dłuższy czas. Instytucje finansowe, w których konsumenci zaciągają zobowiązania finansowe i którym powierzają swoje oszczędności muszą dbać o solidne zabezpieczenie swojego majątku. Powinny również stawiać swoim klientom konkretne wymagania związane z zabezpieczeniem udzielanych zobowiązań, dbając w ten sposób o interes obu stron.

Korzyści ze współpracy

Połączenie usług bankowo-ubezpieczeniowych w jednym miejscu określa, wywodzący się z języka francuskiego, termin bancassurance. Pojęcie to, w szerokim ujęciu oznacza powiązania między np. spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową czy bankiem, a firmami ubezpieczeniowymi, w wyniku których powstają grupy oferujące produkty zarówno stricte bankowe, jak i z zakresu ubezpieczeń. I tak – przy zakładaniu rachunku bankowego klienci mają możliwość ubezpieczenia np. karty płatniczej, a kredytobiorcom można zaproponować ubezpieczenie zobowiązania, które w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, zapewni możliwość uregulowania zobowiązań. Krótko mówiąc – bancassurance to połączenie usług bankowo-ubezpieczeniowych w jednym miejscu, dzięki czemu klient ma możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia podczas wizyty w instytucji finansowej, np. spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Którą polisę wybrać?

Instytucja finansowa oferując nam kredyt, lub pożyczkę przedstawia również szeroki wachlarz ubezpieczeń: zarówno dobrowolnych, jak i obowiązkowych. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych można wyróżnić przede wszystkim ubezpieczenie pomostowe (do czasu wpisu hipoteki), ubezpieczenie nieruchomości, czy ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem własnym, które stanowi zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu w przypadku, gdy kredytobiorca nie dysponuje wymaganym wkładem własnym, lub wartość tego wkładu jest niższa od wartości określonej w procedurach bankowych. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.

Wśród ubezpieczeń dobrowolnych mamy możliwość wyboru z bogatej gamy różnych polis. Możemy m.in. skorzystać z ubezpieczenia spłaty kredytu, które gwarantuje ubezpieczonemu i jego bliskim oraz kredytodawcy terminową spłatę zadłużenia na wypadek  śmierci, albo całkowitej niezdolności do pracy, czy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, które gwarantuje, że – w przypadku problemów finansowych spowodowanych stratą pracy - ubezpieczyciel przejmie spłatę kolejnych rat. Niezwykle ważną polisą jest także ubezpieczenie na życie, którego zakres obejmuje śmierć, która nastąpiła w okresie ochrony ubezpieczeniowej.

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego z ubezpieczeniem, powinniśmy dokładnie przestudiować wszystkie warunki umowy. Należy porównać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), przestudiować wyłączenia oraz sprawdzić warunki wypłaty i dopiero po tej analizie wybrać odpowiedni produkt. Zaoszczędzi nam to dodatkowych kosztów i pozwoli dobrać ubezpieczenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Kompleksowa ochrona

Przykładem może tu być oferta SKOK Ubezpieczenia. Dzięki dołączonemu do kredytu, lub pożyczki ubezpieczeniu Promesa Standard, czy Promesa Premium, pożyczkobiorcy mogą być spokojni o spłatę swojego zadłużenia w przypadku zaistnienia sytuacji ograniczającej ich możliwości finansowe. Z kolei ubezpieczenie Walor zapewnia ochronę ubezpieczonego oraz jego rodziny od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dla osób, które korzystając z  pożyczki, chcą mieć pewność, że w razie zwolnienia z pracy otrzymają wsparcie w jej spłacie, SKOK Ubezpieczenia proponują ubezpieczenie Posada.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.