Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy singiel ma szanse na kredyt hipoteczny?

SINGIELHIPOTECZNYCznF

Gdy kredyt mieszkaniowy zaciąga małżeństwo, to sumuje się niejako zdolność kredytową obu małżonków. Co jednak, gdy gospodarstwo domowe składa się wyłącznie z jednej osoby? Czy bycie singlem pomaga, czy może bardziej przeszkadza przy rozpatrywaniu wniosku o udzielanie kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa

Oferta kredytowa banków nie różnicuje marży i prowizji uzależniając ich wysokość od stanu cywilnego kredytobiorcy. Nie mniej jednak, może on znacząco wpłynąć na wysokość wyliczanej zdolności kredytowej. Chociaż nie można tu wskazać ogólnych prawideł, ponieważ wyliczenia dokonywane są na bazie indywidualnych informacji przekazanych przez kredytobiorcę/kredytobiorców.

Na przykład singiel zarabiający 2.000 złotych netto, posiadał będzie wyższą zdolność kredytową od uzyskującego wynagrodzenie w identycznej wysokości małżeństwa, ponieważ w jego przypadku z pensji muszą utrzymać się dwie osoby. Małżeństwo będzie dla banku lepszym kredytobiorcom, jeśli natomiast każdy z małżonków zarabiał będzie po 1.500 zł. Kredytodawca przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględni  zsumowaną wartość dochodów i choć będą one mniejsze „na osobę”, to i tak kalkulacja oparta zostanie na wskaźniku 2x1.500=3.000 zł. Warto jednak wspomnieć o tym, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej, pod uwagę brane są wszystkie osoby należące do danego gospodarstwa domowego. Dotyczy to oczywiście także dzieci, których posiadanie niestety negatywnie może wpłynąć na wskaźnik wyliczanej zdolności.

Kwestia pewności

Banki jednak preferują małżeństwa. Są one dla nich klientami bardziej bezpiecznymi i pewnymi. Jest to powiązane z wystąpieniem ewentualnych problemów finansowych. Singiel tracąc pracę, traci jednocześnie źródło utrzymania. W przypadku małżeństwa, gdy jeden z małżonków straci pracę lub przewlekle zachoruje, to ciężar spłaty kredytu spadnie na drugiego współmałżonka i choć uzyskiwane dochody będą znacznie mniejsze, to kredytobiorcy posiadali będą jeszcze jedno źródło utrzymania.

Mając to na uwadze wystarczy jednak, by singiel zaciągający zobowiązanie hipoteczne, zdecydował się na skorzystanie z ubezpieczenia na wypadek choroby lub utraty pracy. Co za tym idzie, możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego przez singla uzależniona jest od danego przypadku kredytowego.

Stwierdzić można jednak, że dobrze zarabiający singiel, nie będzie miał problemów z uzyskaniem finansowania na zakup własnego „M”.

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.