Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy odwrócona hipoteka się opłaca

odwroconah

Odwrócona hipoteka jest jeszcze nowością na polskim rynku finansowym. Jednak już doczekała się wielu krytycznych komentarzy, zarzucających nieopłacalność, a wręcz wyliczających straty wynikające z jej wykorzystania. Czym jest odwrócona hipoteka i czy rzeczywiście jest nierentowna?

Założenia odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to usługa finansowa opierająca się,  jak między innymi kredyty mieszkaniowe, na przekazaniu, czyli cesji prawa do nieruchomości, najczęściej domu lub mieszkania. Na podstawie umowy zawartej między instytucją oferującą tego rodzaju usługi (bankiem), a jej klientem, dochodzi do porozumienia, w którym klient przelewa na bank prawa do nieruchomości. Ta jednak pozostaje w jego użytkowaniu aż do  śmierci.  Instytucja, na którą przeszło prawo własności, zobowiązuje się do przekazywania  comiesięcznego wynagrodzenia, które wypłacane będzie do końca życia. Rzadziej stosowana jest jednorazowa wypłata całości. Wysokość tego wynagrodzenia zależy od dwóch głównych czynników - wartości nieruchomości oraz wieku przekazującego. Na tej podstawie instytucja prognozuje okres, w jakim będzie zobowiązana do wypłacania wynagrodzenia. Odwrócona hipoteka jest przeznaczona głównie dla osób, które nie tylko dysponują prawem do lokalu, ale też ukończyły sześćdziesiąty rok życia.

Zalety i wady

Niepodważalną zaletą odwróconej hipoteki jest dostęp do dodatkowej  gotówki, o którą trudno na emeryturze. Dla wielu instytucji finansowych osoby starsze nie są atrakcyjnymi klientami, przez co ich dostęp do np. kredytów jest utrudniony. Innym plusem odwróconej hipoteki jest to, że podpisanie umowy nie wiąże się z koniecznością opuszczenia domu (mieszkania). Ponadto uzyskane z tego tytułu pieniądze nie są opodatkowane.

Pierwszą wadą odwróconej hipoteki są ograniczenia związane z użytkowaniem nieruchomości, bo nie możemy jej przekazać bliskim w spadku. Najważniejszą jednak wadą tego rozwiązania jest obniżona wysokość wynagrodzenia, otrzymywanego w zamian za nieruchomość. Dlatego, że wartość nieruchomości określana jest przez bank, który na tej podstawie wylicza przysługującą należność. To sprawia, że w efekcie klienci otrzymują łączną kwotę od 30 do 60% wartości domu lub mieszkania.

Podsumowując, odwrócona hipoteka nie jest rozwiązaniem korzystnym, ponieważ z założenia wiąże się ze stratą sporej części wartości majątku. Jeśli więc posiadamy nieruchomość, a dodatkowa gotówka jest nam pilnie potrzebna, to rozważmy wymianę domu (mieszkania) na mniejszy z dopłatą różnicy, lub całkowitą sprzedaż. W przypadku sprzedaży będziemy w stanie płacić comiesięczny czynsz, zaś pozostałe pieniądze, dzięki ich przekazaniu na lokatę, mogą przynieść dodatkowy zysk.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.