Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy kredyt studencki się opłaca

KREDYTSTUDENTCznF

Kredyt studencki to atrakcyjna propozycja nie tylko dla studentów, ale także dla doktorantów uczelni wyższych. Skierowany jest przede wszystkim do najbiedniejszych, których nie stać na opłacenie kosztów nauki.

Na jakiej podstawie i kto może go uzyskać?

Kredyt studencki jest preferencyjnym kredytem udzielanym studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktorantom na podstawie Ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich z 17 lipca 1998 r. (z późniejszymi zmianami). O przyznanie kredytu studenckiego wnioskować mogą uczący się zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, przy założeniu, że studia rozpoczęli przed ukończeniem 25 roku życia. Do programu przystąpić można bez względu na rok studiów, co pozwala na skorzystanie z pomocy zarówno osobom dopiero rozpoczynającym naukę na uczelni wyższej, jak i studentom czwartego, czy piątego roku.

Jakie są jego założenia?

Kredyt studencki udzielany jest na czas nie dłuższy niż okres studiów, przy czym maksymalnie na 6 lat. Jest wypłacany w ratach, których obecna wysokość to 600 złotych miesięcznie. Raty wypłacane są w trakcie roku akademickiego, czyli w okresie faktycznego pobierania nauki - jest to maksymalnie 10 miesięcy w roku. Warunkiem kontynuowania comiesięcznych wypłat jest potwierdzenie pobierania nauki, przekazywane przez studenta minimum dwa razy w roku – świadczenie nie jest wypłacane po zakończeniu lub przerwaniu studiów.

Szczególną cechą kredytów studenckich jest to, że ich spłata (poza przypadkiem przerwania studiów) rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od momentu ukończenia studiów. Odbywa się w miesięcznych ratach, przy czym okres spłaty jest co najmniej dwukrotnie dłuższy od okresu pobierania świadczenia. Np. jeśli student pobierał kredyt przez dwadzieścia miesięcy (2 lata akademickie), to jego spłata będzie rozłożona na minimum 40 miesięcy.

Dopiero w trakcie rozpoczęcia spłaty kredytu, studenta obciążają odsetki. Ich wysokość to połowa wartości stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Jej aktualny poziom to 5%, w związku z czym oprocentowanie kredytu to zaledwie 2,5%. Wcześniej, w trakcie pobierania kredytu, a także podczas dwóch lat karencji w spłacie po zakończeniu studiów, odsetki pokrywane są ze specjalnie utworzonego Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Czy to dobre rozwiązanie?

Wadą kredytu studenckiego jest to, że świeżo upieczony absolwent szkoły wyższej rozpoczyna swoje „dorosłe życie” z niemałym długiem. To właściwie jedyny minus tego preferencyjnego kredytu, bo ma on zdecydowanie więcej zalet. Jego największym plusem jest wyjątkowo niskie oprocentowanie, którego wysokość jest nawet kilkakrotnie niższa od wartości spotykanej przy kredytach gotówkowych. Dodatkowo jest rozwiązaniem dla tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie jakiejkolwiek innej pożyczki. Uzupełniając te cechy o okres karencji w spłacie po zakończeniu studiów i długi okres samej spłaty zobowiązania, można uznać, że kredyt studencki to pożyczka, która się opłaca.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.