Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czy kredyt 0% faktycznie nic nie kosztuje?

KREDYT0PROCCznF

Przeróżne instytucje finansowe prześcigają się w wymyślaniu propozycji i sloganów reklamowych, które mają za zadanie skusić całe tłumy klientów do skorzystania z ich oferty kredytowania. Bardzo popularnym wabikiem jest slogan „kredyt 0%”, czy jednak jest on faktycznie bezkosztowy?

Hasło „kredyt 0%” nie jest niestety gwarantem tego, że kredyt rzeczywiście zostanie udzielony bez kosztów. Faktycznie bowiem rzeczony slogan „0%” może być zastosowany w odniesieniu do różnych wartości wpływających na ostateczną cenę kredytu. Może to więc oznaczać na przykład zarówno minimalizację wartości pobieranej przy udzieleniu zobowiązania prowizji, jak i wyzerowany współczynnik oprocentowania nominalnego czy 0% prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania lub przewalutowanie kredytu.

Co sprawdzić?

Co za tym idzie, spotykając propozycję „kredyt 0%” należy przede wszystkim upewnić się, do czego faktycznie odnosi się wyznacznik 0%. Należy przy tym także zwrócić uwagę na to, że nawet obniżka oprocentowania nominalnego do 0% nie jest wcale równoznaczna z tym, że w rzeczywistości kredyt będzie bezkosztowy. Wręcz przeciwnie, ponieważ jego udzielenie może być bowiem powiązane z koniecznością pokrycia wysokiej prowizji czy ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, które wywoła naliczenie niemałych kosztów dodatkowych podczas całego okresu spłaty.

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdźmy więc każdorazowo wysokość oprocentowania nominalnego kredytu, wysokość pobieranych opłat i prowizji, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), a także całkowity koszt kredytu i to, czy skorzystanie z danej oferty nie wiąże się np. z wykupem drogiego ubezpieczenia. Nie bójmy się pytać, ponieważ to od naszej świadomości i wiedzy zależy przecież ostatecznie zasobność naszego portfela. Pamiętajmy także, że specjaliści Kas Stefczyka chętnie odpowiedzą na każde pytanie, a także pomogą w doborze optymalnych wskaźników finansowania, które będą idealnie dopasowane do potrzeb i możliwości.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.