Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Cztery tysiące więcej Mieszkań dla Młodych

NOWELIZACJAMDMCznF

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Umożliwia ona wykorzystanie jeszcze w 2017 roku dodatkowych 60 mln zł z programu MdM. Pozwoli dofinansować kredyty na mieszkania dla około 4 tys. rodzin.

Istotą programu Mieszkanie dla Młodych jest rządowe dofinansowanie kredytów hipotecznych. Ogólne kwoty tego dofinansowania wynoszą 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.. 5 proc. limitu z 2017 zostało przeznaczone dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci, a także na zapewnienie pieniędzy dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK o wstrzymaniu dofinansowania. Wnioski o dofinansowanie kredytu w programie MdM przesyłane do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). BGK został zobowiązany do wydawania komunikatu o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu, oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat. BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków na 2017 na początku lutego tego roku. Natomiast przyjmowanie wniosków w ramach puli na 2018 r. zostało wstrzymane na początku kwietnia 2017. Ostatnia transza na 2018 r. (i całego programu) ruszy w styczniu przyszłego roku.

Wykorzystać całą pulę

W praktyce dochodziło do tego, że nie wszystkie zgłoszone wnioski były akceptowane w postaci zawartych umów. Z tego powodu w 2016 r. nie zostały wykorzystane wszystkie fundusze przewidziane na MdM. W 2017 ten mechanizm się powtórzył i stąd propozycja zmiany przepisów. Podpisana przez Prezydenta nowelizacja znosi 95-procentowe ograniczenie zobowiązujące BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków. Oznacza to, że wnioski na dofinansowanie w ramach MdM będą przyjmowane do pełnej wartości kwoty wyznaczonej w budżecie państwa.

IKM zamiasy MdM

Program MdM będzie obowiązywał do końca 2018 r.. Ma być zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM). IKM będą wsparciem dla oszczędzania na mieszkanie. Oszczędności z kont mieszkaniowych będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu. IKM mają być zwolnione z tzw. "podatku Belki", czyli podatku od zysków kapitałowych. Oszczędności z tych kont w momencie uruchomienia ich w celu uzyskania mieszkania też będą mogły liczyć na wsparcie z budżetu państwa, które ma w sumie wynieść do miliarda złotych rocznie.

Fot. pixabay

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.