Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Coraz trudniej o kredyty hipoteczne

KREDYTHIPOTECZNY2017CznF

Osoba starająca się o kredyt hipoteczny od 2017 roku będzie musiała wyłożyć z własnej kieszeni co najmniej 20 proc. wartości nieruchomości. Ta bariera jeszcze bardziej ograniczy zdolność pożyczkową Polaków, którzy nie mają pieniędzy na zakup mieszkania za gotówkę.

Niekorzystną dla kredytobiorców sytuację pogłębia ogólne drożenie kredytów bankowych. Według obliczeń Lion’s Banku, w ciągu roku aż o 100 tys. zł spadła przeciętna zdolność kredytowa statystycznej polskiej rodziny. Przy czym ekonomiści zbadali rodzinę 3-osobową z dochodem 5 tys. zł netto. Taka właśnie rodzina może teraz na 30 lat zadłużyć się na kwotę ok. 360 tys. zł. To o 100 tys. zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Banki przerzucają swoje koszty na klientów

Bankierzy tłumaczą, że wzrosło oprocentowanie długu. Jeśli tak się dzieje, to banki przy tym samym dochodzie rodziny chcą jej odpowiednio mniej pożyczyć. Bankowe marże wzrosły w ciągu roku o ok. 0,3 punktu procentowego. Zdaniem banków to skutek głównie podatku bankowego. Ten sam powód podają jako przyczynę niższego oprocentowania lokat niż rok wcześniej.

Kredytobiorców stać na coraz mniej

Coraz mniejsze są mieszkania, które przeciętna polska rodzina może kupić na kredyt. Np. w Warszawie, przy średnim spadku zdolności kredytowej o 100 tys. zł, mieszkanie możliwe do skredytowania jest o kilkanaście metrów kwadratowych mniejsze niż przed rokiem. W innych aglomeracjach to ok. 20 metrów kwadratowych mniej, ale w Zielonej Górze, Łodzi czy Katowicach, gdzie mieszkania są relatywnie tanie, spadek zdolności kredytowej o 100 tys. zł oznacza, że modelowa rodzina może dzisiaj kupić o ponad 30 metrów kwadratowych mniejsze mieszkanie.

W 2017 r. ta tendencja jeszcze się pogłębi z powodu zwiększenia do 20 proc. obowiązkowego wkładu własnego kredytobiorcy hipotecznego.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.