Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Co możesz zmienić w umowie kredytowej?

ZMIANYUMOWYCznF

Instytucje finansowe nie udostępniają szerokich możliwości ingerencji w treść zawartych już umów kredytowych, a większość zmian wymaga dodatkowych opłat. Co więc można zmienić i ile to będzie kosztowało?

Pierwszą grupą zapisów umów kredytowych, które podlegać mogą modyfikacji są dane formalne. Ewentualna zmiana danych osobowych lub adresu zamieszkania/zameldowania nie jest jednak przywilejem, a obowiązkiem, który musi zostać spełniony w określonym terminie od dnia wprowadzenia zmiany, czyli np. wymiany dowodu osobistego, czy zmiany miejsca zamieszkania. Część umów kredytowych wymaga również niezwłocznego poinformowania kredytodawcy o zmianie miejsca pracy. Klauzula tego typu zawarta jest jednak najczęściej w przypadku umów kredytów, lub pożyczek hipotecznych. Warto zaznaczyć przy tym, że brak przekazania odpowiedniej informacji skutkować może poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Wskaźniki kredytowania

W umowach kredytowych zmianie podlegać mogą także niektóre ze wskaźników kredytu. Może być to więc np. wynegocjowana obniżka oprocentowania, ale znacznie częściej modyfikacje tego typu dotyczą okresu spłaty kredytu. Możemy wyróżnić tu:

a) wydłużenie okresu kredytowania,

b) odroczenie płatności rat(y),

c)zawieszenie okresu spłaty części lub całości rat(y) w ramach wakacji kredytowych.

Warto dodać, że każda z powyższych zmian wymagała będzie udzielenia zgody na zmianę przez kredytodawcę.

Do zdecydowanie rzadszych modyfikacji zaliczać możemy przy tym zmianę zabezpieczenia kredytu, lub zmianę warunków kredytowania, powiązaną z uczestnictwem w określonej promocji – np. skorzystanie z dodatkowej palety ubezpieczeń może czasowo, lub trwale wpłynąć na wysokość nakładanego na kapitał oprocentowania.

Koszty zmian

W znacznej większości umów kredytowych jedyną bezpłatną formą modyfikacji ich treści jest zmiana danych formalnych. Co za tym idzie - za zmianę zabezpieczenia kredytu, jego okresu spłaty, a także właściwie każdy inny aneks trzeba będzie już zapłacić. Koszty są tu różne, ponieważ np. skorzystanie z opcji wakacji kredytowych może być dostępne już od 10 zł, a za odroczenie płatności określonej liczby rat możemy zapłacić 3% pozostałego do spłaty kapitału oraz kilkadziesiąt złotych za sporządzenie odpowiedniego aneksu zmieniającego warunki umowy.

Warto zaznaczyć tu, że istnieją sytuacje, w których najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zmiana całej umowy kredytowej, czyli skorzystanie z opcji konsolidacji wielu zobowiązań w jedno, lub refinansowania określonego kredytu. Możliwe jest to np. dzięki dostępnej w Kasach Stefczyka „Godnej Uwagi” pożyczce konsolidacyjnej, której okres kredytowania to 10 lat.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.