Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Brexit – kolejny cios we frankowiczów

BREXITFRANKICznF

Niepokój w związku z perspektywą opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ponownie wzmocnił franka szwajcarskiego do poziomu w granicach 4,15 zł pod koniec czerwca 2016. To spowodowało wzrost rat kredytów denominowanych we frankach średnio o 75 zł. Jak wyliczyli specjaliści z Expandera, obecnie rata będzie wyższa o 545 zł od raty, którą podawał bank w dniu zaciągania kredytu. Dodatkowo, mimo spłaty rat, zadłużenie ciągle rośnie. Według tej samej kalkulacji, z 300 000 zł zaciągniętych w sierpniu 2008 r. wzrosło w lipcu 2016 r. aż do 505 000 zł.

Oczywiście te skutki szczególnie dotkną ponad 900 tysięcy Polaków spłacających kredyty we frankach. 1 lipca 2016 r. za szwajcarską walutę trzeba było płacić prawie 4,12 zł (kurs sprzedaży NBP). Jeśli kurs utrzyma się na tym poziomie, to każda kolejna rata będzie o ponad 70 zł wyższa od tej sprzed miesiąca. Dotkliwym skutkiem jest to, że - mimo 8 lat spłaty np. kredytu hipotecznego - zadłużenie jest coraz większe i w przypadku pożyczenia 300 000 zł, dochodzi do 500 000 zł.

Taka sytuacja przyczyni się do większego nacisku frankowiczów na Kancelarię Prezydenta i parlament, by przyjęli ustawę pozwalająca przewalutować ich kredyty.

Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że „w nieodległym czasie" prezydent złoży projekt takiej ustawy w Sejmie. Zaznaczył, że autorzy projektu są jeszcze przed podjęciem decyzji co do ostatecznego jego kształtu i przedstawienia go do podpisu Prezydentowi. P. Bryksa stwierdził też, że kancelaria nie będzie raczej przeprowadzała kolejnych konsultacji w tej sprawie. Ujawnił, że przeprowadzono już rozmowy z NBP o konsekwencjach finansowych takiej ustawy.

Wiadomo, że rozpatrywane jest zmuszenie banków do zwrócenia klientom spreadów, możliwe ma być też preferencyjne przewalutowanie po kursie sprawiedliwym lub oddanie mieszkania w zamian za całkowite uwolnienie się od długu.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.