Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

BIK: Polaków wiedza o kredytach nadal za mała

BIKRRSOKREDYTCznF

Brak podstawowej wiedzy o finansach może spowodować poważne problemy. Łatwo z niewiedzy wpaść w pętlę zadłużenia lub stać się ofiarą różnorodnych piramid finansowych. Jeśli w takich przypadkach wykazujemy łatwowierność, to w innych bywamy przeczuleni. Na przykład w przekonaniu, że w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK) znajdują się wyłącznie osoby, które nie spłacają kredytów.

Takie są m.in. wnioski z sondażu przeprowadzonego przez BIK w ramach akcji edukacyjnej "Buduj dobrą historię". "Historią" jest w tym przypadku historia kredytowa. Jest to generalnie zbiór informacji dostępnych w BIK o spłacanych przez nas obecnie zobowiązaniach, czyli otwartych rachunkach kredytowych. W przypadku każdego kredytu odnotowana jest np. jego wyjściowa (zapisana w umowie) wysokość oraz suma długu pozostałego do spłaty aktualizowana co miesiąc, a także terminowość spłaty kolejnych rat. BIK gromadzi też informacje o wcześniejszych i spłaconych już kredytach, jeśli zgodziliśmy się na przetwarzanie takich danych we wniosku kredytowym albo mieliśmy ponad dwumiesięczne opóźnienie w spłacie zobowiązań. W przypadku opóźnień nie jest potrzebna nasza zgoda, a taki nieprzyjemny wpis będzie istniał w bazie do 5 lat po zakończeniu spłaty kredytu. W końcu, BIK odnotowuje także zapytania o kredytobiorców składane przez instytucje finansowe. Kredytodawcy (banki czy SKOK-i) mogą w ten sposób dowiedzieć się np. czy w ostatnim czasie składaliśmy wnioski kredytowe w innych instytucjach fianansowych. Tak więc w rejestrze BIK znajdują się zarówno osoby mające kłopoty ze spłatą zobowiązań, jak i wzorowo rozliczające się z kredytów.

Jak mówi ustawa Prawo bankowe, przez zdolność kredytową rozumie się możliwości spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jest ona najważniejszym elementem procedury przyznawania kredytu.

Źródło dochodów

Oprócz historii kredytowej niezwykle ważne jest wykazanie się stałymi i pewnymi dochodami. Instytucje finansowe niezmiennie premiują osoby uzyskujące dochody w oparciu o umowa o pracę, która znacznie podwyższa zdolność kredytową. W przypadku umowy o dzieło czy samozatrudnienia zakłada się mniejszą pewność stałych dochodów i kredytodawcy mogą żądać np. przedstawienia deklaracji podatkowej.

Długość czasu spłaty

Okres kredytowania ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Im dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy za jego obsługę. Jednak wydłużenie okresu kredytowania może obniżyć wysokość miesięcznej raty, co ma bezpośredni wpływ na bieżącą zdolność kredytową.

Łatwiej wspólnie

Mąż, żona, rodzice czy rodzeństwo to dobrzy wspólnicy do wzięcia kredytu. Dlatego, że nie tylko poprawiają zdolność kredytową (zsumowanie dochodów), ale są dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytodawcy.

Pożyczaj w pieniądzach, w których zarabiasz

Kredyt w obcej walucie niesie ze sobą ryzyko zmiany kursów. Drastycznym dla wielu Polaków przykładem są tzw. kredyty frankowe.

Dokładnie sprawdzaj RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, zawiera wszystkie koszty, a więc nie tylko oprocentowanie rat, ale też prowizje itp.. Wyrażana jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w ciągu roku. RRSO pozwala porównać oferty kredytów udzielanych przez instytucje finansowe.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.