Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Bez pieniędzy nie ma rozwoju

KAPITALNAROZWOJCznF

Pomysł na biznes jest niezbędny, ale sam jest niewiele warty. Nie można bez pieniędzy zrobić pieniądze – takie jest logiczne i brutalne prawo wolnego rynku. Tymczasem zdecydowana większość ludzi pragnących stanąć na własnych, finansowych nogach nie ma wolnych środków.

Nie dość, że musisz mieć kapitał na niezbędne inwestycje, to jeszcze trzeba liczyć się z tym, że twoja oferta nie od razu znajdzie nabywców. Konieczne będzie więc co najmniej opłacenie działań promocyjnych i przeżycie do pierwszych wpływów. Im bardziej skomplikowany biznes i na większą skalę niż jeden mały sklepik – tym więcej czasu i pieniędzy potrzeba na rozkręcenie go, by zaczął przynosić zyski.

Skąd wziąć kapitał?

Jeśli chcesz mieć szybki i łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy, to dobrym rozwiązaniem może być kredyt w rachunku bieżącym. Jednak takie kredytowanie jest z reguły droższe, więc powinniśmy to uwzględniać przy wszelkich kalkulacjach kosztów naszej działalności.

Na start w pierwszym rzędzie warto starać się o kredyt inwestycyjny. Najlepiej z długim okresem spłaty. Jego koszt możesz znacznie obniżyć, kiedy przedstawisz zabezpieczenie, np. hipotekę.

Z kolei kredyt obrotowy będzie ciekawą propozycją, jeśli już twój biznes ugruntował się i teraz chcesz go rozwijać.  Udzielany jest z reguły na rok do trzech lat, czasami w postaci limitu kredytowego w rachunku bieżącym.

Kiedy łatwiej o pieniądze na biznes?

Banki i generalnie instytucje finansowe same mają dobre rozeznanie jakie gałęzie gospodarki są bezpieczniejsze i wróżące lepsze dochody. Od tej oceny zależy - czy w ogóle dostaniesz kredyt i jak wysoko będzie on oprocentowany. Bardzo ważna jest też oczywiście dotychczasowa historia twojej działalności gospodarczej – czy miałeś/masz długi wobec fiskusa, ZUS-u, lub kontrahentów.

Ponadto istotna będzie forma prawna prowadzonej przez ciebie działalności. Spółki kapitałowe i spółki osobowe prawa handlowego muszą prowadzić pełną księgowość, a spółki cywilne, jawne, partnerskie i osoby fizyczne stosują prostsze formy rozliczania. Dla analityków kredytowych jasne będzie, że jeśli wybrałeś rozliczanie z urzędem skarbowym na podstawie karty podatkowej, lub podatku zryczałtowanego, to nie wykazujesz szczegółowo swoich przychodów, by płacić niższy podatek. Jednak z drugiej strony bank nie jest w stanie dokładnie oszacować dochodów twojej firmy, a więc będzie ostrożniejszy przy przyznawaniu kredytu. Niemniej inaczej będzie w przypadku wolnych zawodów, np. lekarz, czy adwokat. Zdaniem bankowców, to pewne i dochodowe profesje.

Oczywiście ty również możesz i powinieneś stawiać warunki ewentualnym kredytodawcom – przecież sam wiesz najlepiej jakie oprocentowanie pożyczki, albo kredytu zapewni ci uzyskanie godziwego zysku. Dlatego przed złożeniem konkretnego wniosku niezbędne jest sprawdzenie dostępnych ofert pożyczkowych np. w Internecie.

(fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.