Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Akt notarialny i 3 kosy zamiast BTE

AKT7KOSCznF

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który podważył legalność instytucji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE), banki zaczęły szukać innych narzędzi zabezpieczenia spłat kredytów i pożyczek. Bankowcy postanowili sięgnąć po notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Przy zawieraniu umowy kredytu kredytobiorca może być teraz zmuszany do podpisywania aktu notarialnego, w którym będzie zgadzał się na poddanie się egzekucji w przypadku niedopełnienia umowy kredytowej, a więc zrezygnuje z obrony w postępowaniu sądowym. Takie oświadczenie zastępuje wyrok sądu, bowiem bank, czy inny pożyczkodawca nie musi składać w sądzie pozwu o zapłatę. Wystarczy złożenie wniosku o nadanie przez sąd aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Procedurę tę reguluje art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Groźna nieodwołalność tej instytucji skłoniła prawników do slangowego określenia jej, jako "trzech kos".

Mogą być dodatkowe koszty

Zastosowanie aktu notarialnego może pociągnąć za sobą dodatkowe opłaty dla kredytobiorców. Notariusze będą bowiem pobierali należną mu opłatę, czyli taksę notarialną. Maksymalna stawka taksy notarialnej uzależniona będzie od kwoty, co do której dłużnik poddaje się egzekucji. Przy 10.000 zł będzie to 310 zł netto, a przy 300.000 zł - 1.970 zł netto. Doliczyć trzeba będzie jeszcze 23-procentowy podatek VAT oraz opłatę za wypisy aktu notarialnego - 6 zł za stronę, do tego także z VAT.

Rozwiązanie podpowiedział Trybunał

Zapowiadane przez banki zmiany są konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie postanowili, że od 1 sierpnia 2016 r. bankowe tytuły egzekucyjne stają się nielegalne. W tym samym wyroku Trybunał wskazał, że podobnym do BTE instrumentem prawnym, jednak zgodnym z Konstytucją, jest właśnie poddanie się egzekucji w akcie notarialnym.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.