Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

500+ zmniejszył długi Polaków

500MNIEJDLUGUCznF

We wrześniu 2016 r. po raz pierwszy od pięciu kwartałów spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków (IZPP) – stwierdziło Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). IZPP pokazuje liczbę osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych i kredytowych. W specjalnym raporcie eksperci BIG napisali: „Niewykluczone, że niesolidnych dłużników byłoby więcej, gdyby nie program 500+. Zakładamy, że mógł się przełożyć na zmniejszenie dynamiki wzrostu liczby dłużników z zaległościami do 1 000 - 2 000 zł. Część osób mogła bowiem przeznaczyć otrzymane od państwa pieniądze na spłatę niewysokich przeterminowanych długów”.

Zgodnie z danymi raportu BIG, aktualnie osób posiadających zaległość do 2 tys. zł jest 29 proc., podczas gdy rok temu było ich 32 proc.. IZPP obniżył się o 1,3 pkt do 71,3 pkt. Do jego obniżki doszło w 14 województwach; wyjątkiem okazały się Podlasie i Mazowsze, gdzie liczba niesolidnych dłużników przypadająca na 1000 dorosłych mieszkańców utrzymała się na tym samym poziomie.

Autorzy raportu BIG wyjaśnili, że wpływ na obniżenie się Indeksu miało przede wszystkim zmniejszanie się wartości nieuregulowanych zobowiązań kredytowych zarejestrowanych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Liczba osób opóźniających spłatę rat o min. 60 dni spadła o 17 tys. Wartość zaległości kredytowych zmalała o 290 mln zł.

Mężczyźni poprawili się

Spadła też liczba mężczyzn wśród niesolidnych dłużników pozakredytowych. Ich odsetek w ciągu roku zmniejszył się z 66 proc. do 61 proc. Jeśli chodzi o kategorie wiekowe, to więcej jest nierzetelnych dłużników wśród osób między 35. a 54. rokiem życia - stanowią 44 proc. wszystkich zalegających z ratami i płatnościami, wobec 42 proc. przed rokiem. Spadł natomiast udział osób najstarszych - powyżej 65. roku życia - z 14 do 12 proc. Ubyło ich głównie w kategorii niesolidnych kredytobiorców. „Niestety, wśród posiadających zaległości pozakredytowe widać ich rosnącą obecność" – zauważa raport BIG.

Raport oparto na danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. Dotyczą one wyłącznie zaległości osób fizycznych na minimum 200 zł, przeterminowanych o co najmniej 60 dni. Wyliczenia oparto o dane z końca września 2016 r. .

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.