Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

2 mln Polaków z długami

DLUGI2MLNPOLAKOWCznF

BIG InfoMonitor w raporcie z grudnia 2015 podsumował jedynie zadłużenie Polaków, którzy mieli zaległe zobowiązania dwumiesięczne, przekraczające 200 zł. To ponad 6 proc. dorosłych rodaków, w sumie zadłużonych na 40,39 mld zł.

Zaległości te to głównie niezapłacone na czas: rachunki za prąd, gaz, czynsz za mieszkanie, usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, alimenty, grzywny sądowe i mandaty oraz kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, a także pożyczki pozabankowe. Z tego aż prawie 30 mld zł stanowiły nieterminowo spłacane kredyty.

Najwyższa średnia kwota zadłużenia była w województwie mazowieckim (29 336 zł). Jednak najwięcej osób z problemami finansowymi mieszkało w kujawsko-pomorskim - na 1000 mieszkańców opóźnienia w płatnościach miały 84 osoby (8,4 proc.). Najmniej takich osób było na Podkarpaciu - 34 osoby na 1000 mieszkańców, czyli 3,4 proc.

Generalnie Polacy ze wschodniej oraz południowo-wschodniej części kraju okazali się bardziej niezależni finansowo. Np. na Lubelszczyźnie przeciętnie kredyty ma 39 osób na 100 dorosłych mieszkańców. Z kolei gorzej jest na Zachodzie, gdzie np. na ziemi lubuskiej było 53 kredytobiorców na każdych 100.

Statystyczny dłużnik z problemami, to mężczyzna w wieku od 35. do 44. lat, mieszkaniec Śląska albo Mazowsza. Jego średnie zaległe zadłużenie wynosi 26 132 zł. Największe obciążenie długami występuje wśród osób między 45. a 54. rokiem życia - przeciętnie 27,5 tys. zł, czyli o 7,1 tys. zł więcej niż średnia dla wszystkich z zaległymi płatnościami. Najmniej przeterminowanych kredytów oraz innych długów mają 18-24 latkowie – niecałe 4,8 tys. zł na osobę.

10 największych dłużników posiada łącznie 397 mln zł zaległości, a więc prawie 1 proc. całej sumy zaległych zobowiązań Polaków. To wyłącznie mężczyźni. Czterech pochodzi z Mazowsza. Rekordzistą okazał się 65-latek z Mazowsza - niemal 98 mln zł. Drugi był 59-letni mieszkaniec lubelskiego (ok. 59 mln zł), a trzeci 54-latek z Dolnego Śląska - ponad 46 mln zł.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.