Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zrezygnować z internetowego zakupu

REKLAMACJAINTERNETCznF

15 letnia Maja często robi zakupy przez Internet. Zazwyczaj kupuje książki, płyty z muzyką, albo swoje ulubione kosmetyki. Zbliżały się urodziny mamy Mai i postanowiła, że w prezencie urodzinowym kupi piękną, kwiecistą apaszkę, o której mama marzyła. Maja posiada własne konto junior na portalu aukcyjnym i może zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej dokonywać zakupów.

Po licytacji Maja  kupiła apaszkę po okazyjnej cenie od sprzedawcy, który jest przedsiębiorcą. Niestety radość z zakupu nie trwała zbyt długo. Okazało się, że apaszka nie była trafionym prezentem. Nie dość, że kolory były zbyt krzykliwe, jak na gust mamy, to i materiał jakoś odbiegał od tego co Maja widziała na zdjęciach w internecie. W takiej sytuacji nie pozostało nic innego jak zwrócić towar, ale czy Maja może to zrobić i odzyskać pieniądze?

Zakupy online, w tym poprzez aukcje internetowe stają się coraz bardziej popularne. Jedną z istotnych zalet zakupów internetowych jest możliwość odstąpienia od umowy. W odróżnieniu od zakupów tradycyjnych możemy dokonać zwrotu towaru i pisemnie odstąpić od umowy bez podania przyczyny  w ciągu  10 dni od momentu wydania rzeczy, a w przypadku usługi - 10 dni od momentu zawarcia umowy o jej świadczenie. Jeśli sprzedawca nie potwierdzi tych informacji, termin na odstąpienie od umowy przedłuża się do 3 miesięcy.

Prawo do odstąpienia od umowy inaczej wygląda w przypadku zakupów robionych na internetowych portalach aukcyjnych. Sprzedającymi na aukcjach internetowych bywają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Jeśli kupimy towar na aukcji od przedsiębiorcy to odpowiada on za towar tak samo, jak w przypadku zwykłej sprzedaży internetowej. Dodatkowo konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość, lecz pod warunkiem, że cena nie była licytowana (towar został nabyty przy wykorzystaniu opcji “kup teraz"). Jeżeli konsument licytował cenę, nie może skorzystać ze zwrotu towaru.

W przypadku sprzedawcy nie będącego przedsiębiorcą prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ogóle nie przysługuje (zarówno w licytacji, jak poprzez możliwość „kup teraz”).

Maja dokonała zakupów na aukcji interentowej. Wiemy że wylicytowała towar po okazyjnej cenie, a sprzedawca był przedsiębiorcą.  W takiej sytuacji Maja niestety nie może odstąpić od umowy i dokonać zwrotu towaru. Gdyby zakupiła apaszkę od przedsiębiorcy poprzez opcję „kup teraz” mogłaby odstąpić od umowy i zwrócić towar .

Ważne jest także abyśmy wiedzieli, że nawet 15 latki mogą dokonywać zakupów. Młodzież w wieku od 13 do 18 lat posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach dnia codziennego np.: czyli kupować żywność, gazety, książki i inne drobne przedmioty. Natomiast dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli w ogóle nie powinny zawierać żadnych umów, w tym dokonywać samodzielnych zakupów.

Iwona Karmasz

Źródła: „Zanim kupisz w internecie” mini - poradnik dla konsumentów, Federacja Konsumentów, Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2006.

           „Poradnik świadomego konsumenta”, E. Kruk, Gdynia 2011.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.