Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Święta tuż tuż …

SWIETATUZTUZCznF

Rozpoczął się okres gorączki zakupów związany ze zbliżającymi się Świętami. Niewątpliwie to czas kupowania, głównie prezentów. Jak nie dać się ponieść emocjom i nie wydać całego swojego budżetu - opowiada Pani Magda.

W ubiegłych latach wydatki świąteczne jej rodziny pochłaniały większość domowego budżetu, a niekiedy znacznie go przekraczały. Pani Magdzie zdarzało się korzystać z pożyczek świątecznych i kart kredytowych, aby zaspokoić własne oczekiwania co do organizacji Świąt. Później niestety wszyscy domownicy odczuwali tego skutki. Przez kolejny rok trzeba było spłacać raty kredytu, w związku z czym inne przyjemności zeszły na plan dalszy. Korzystając z wcześniejszych doświadczeń, Pani Magda i jej mąż, postanowili do tegorocznych Świat przygotować się z wyprzedzeniem i skorzystać z cennych wskazówek ich znajomych, którym udaje się rozsądnie gospodarować pieniędzmi.

Po pierwsze, małżonkowie postanowili, że nie wydadzą większości swojego budżetu, a przynajmniej postarają się nie wydać więcej niż założyli wcześniej. Pani Magda z przezornością już w listopadzie zaplanowała kupno prezentów dla najbliższych, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment. Dobrze pamiętała jak dotychczas odkładała zakup podarków na ostatni dzień. W ubiegłym roku dzień przed wigilią biegała nerwowo po galerii handlowej, szukając prezentu dla taty. Nie dość, że czekała w długich kolejkach do kasy i w tłumie ludzi, to jeszcze znacznie przepłaciła za krawat, który okazał się mało trafionym prezentem.

Pamiętajmy, że prezenty możemy kupić nawet kilka miesięcy wcześniej. Mamy wówczas na to więcej czasu i możemy bez zbędnego pośpiechu spokojnie podjąć decyzję. Dobra rada to porównać ceny w różnych sklepach, zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. Jeśli kupujemy przez inetrnet zwróćmy uwagę na koszty przesyłki, a także czas dostarczenia paczki. Istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli zamówimy prezenty zbyt późno nie dotrą one do nas na czas w związku ze zwiększoną ilością zamówień w okresie przedświątecznym. Zwróćmy uwagę na świąteczne promocje, tak popularne w tym okresie. Może okazać się, że jak przeliczymy i porównamy ceny nie będą one tak korzystne. Z drugiej strony możemy także trafić na rabaty i przedświąteczne wyprzedaże dla nas zadowalające. Dlatego mając więcej czasu możemy się zastanowić i wszystko przeliczyć. Kiedy mamy ograniczony czas często kupujemy drożej, będąc pod presją czasu.

Mąż Pani Magdy obiecał, że w tym roku świąteczne zakupy odbędą się z kartką w ręku. Wspólnie postanowili, że przygotują zestawienie potrzebnych rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność. Wcześniej kupowali jedzenie w nadmiarze i po świętach część żywności znalazła się w koszu na śmieci.  Zazwyczaj w tym okresie większość z nas kupuje zbyt dużo, i nie jesteśmy w stanie tego później zjeść. Pan Marek przypomniał żonie, że przed świętami zazwyczaj ceny rosną, dlatego część artykułów z dłuższym okresem przydatności do spożycia zaczęli kupować już teraz. Natomiast, by nie kupować zbyt dużo zaplanowali dokładnie, jakie produkty są im potrzebne do przygotowania Wigilii i spędzenia Świąt. Na liście którą razem przygotowali znalazły się także zakupy prezentów. W tym roku ograniczyli się do najbliższych osób i do określonej kwoty na osobę. Postanowili nie przekraczać ustalonej kwoty kupując prezenty. Do swojej listy doliczyli jeszcze zakup choinki i drobnych ozdób świątecznych.

Pani Magda przyznała mężowi, że miał bardzo dobry pomysł, aby po ubiegłych świętach przez cały rok odkładać niewielką kwotę 50 zł, właśnie na kolejne Święta. Tym sposobem uzbierało się 600 zł. Zastrzyk gotówki z pewnością w tym okresie przyda się rodzinie, a odkładając niewielką sumę przez cały rok domownicy znacznie  tego nie odczuli. Ostatecznie postanowili że będą korzystali tylko ze swojej listy, aby organizacja świąt nie pochłonęła większości domowego budżetu i nie wydali więcej niż sobie zaplanowali. Święta już lada moment, więc starajmy się zachować umiar nie obciążając domowego budżetu.

Iwona Karmasz

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.