Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ścigani za abonament RTV

SCIGANIABONAMENTCznF

Pani Zofia ostatniego listu z urzędu skarbowego o mało nie przypłaciła zawałem. Skromna emerytka została poinformowana o zajęciu jej konta, ponieważ ma niemal 1700 zł zaległości abonamentowych. Fiskus najpierw ściągnie pieniądze, a dopiero później kobieta będzie mogła korzystać z resztek swojej emerytury. Zaczęła pytać znajomych i rodzinę: Czy to tylko ją dotknęło i co robić w tej sytuacji?

Samanta, wnuczka Zofii i początkująca dziennikarka, szybko wyjaśniła babci, że nie jest jedyną ofiarą. Na wniosek Poczty Polskiej urzędy skarbowe zajęły już setki tysięcy kont. Ludzie piszą listy z prośbami o wstrzymanie egzekucji. Tylko w minionym roku było ponad 110 tys. takich pism. Szanse powodzenia są jednak znikome. Choćby z tego powodu, że rocznie udaje się urzędnikom rozpotrzyć tylko 35 tys. podań.

Dotychczas najwięcej próśb w sprawie egzekucji abonamentu było w 2013 r. - ponad 124 tys. Nagła aktywność służb wobec niepłacących abonament RTV to skutek akcji Poczty Polskiej po 2012, która w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zajmuje się zbieraniem opłat. Poziom ich ściągalności dramatycznie spadł po rządowej zapowiedzi zniesienia abonamentu z 2008 r. Doszło do tego, że przestało płacić 2,8 mln godpodarstw. Po latach zaległości niektórych, z odsetkami i opłatą za egzekucję, doszły do 1800 zł. Wsród nich znalazła się Pani Zofia, której emerytura wynosi niecałe 1900 zł na rękę.

KRRiT i Poczta Polska nie ujawniły liczby egzekucji w zeszłym roku. Jednak w pierwszych trzech kwartałach 2014 otrzymały 360 mln zł zaległych opłat, czyli prawie o 60 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013. Poczta dostaje 6 proc. odzyskanych kwot.

Urzędnik i zięć Pani Zofii, Marek wyjaśnił, że może napisać w jej imieniu prośbę do KRRiT o umorzenie zaległego abonamentu. Pismo takie nazywa się wnioskiem o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego do Poczty Polskiej, lub urzędu skarbowego. Kopię należy wysłać do KRRiT. Marek nie robił jednak teściowej specjalnej nadziei – postępowanie w sprawie takich pism jest uznaniowe, czyli zależy od dobrej woli urzędnika. A on sam dobrze wie, że z tym bywa różnie.

Można liczyć wyłącznie na stwierdzenie "szczególnie uzasadnionego przypadku". Jednym z takich "przypadków" może być skierowanie wprost do KRRiT wniosku o umorzenie zaległości. Może on wstrzymać egzekucję do czasu jego rozpatrzenia, ale to w zasadzie odwleczenie wyroku, a nie jego kasacja.

Na razie KRRiT rozpatruje wnioski o umorzenie opłat jeszcze z 2008 roku.

Mimo zaostrzenia procedur, wpływy z terminowych opłat abonamentu RTV zmniejszają się. To efekt spadającej liczby gospodarstw domowych rejestrujących odbiorniki radiowe i telewizyjne oraz zwiększenia grupy zwolnionych z opłaty, głównie osób po 75. roku życia.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.