Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Prowadzenie budżetu domowego, a oszczędzanie

budzetaoszczedzanie

Przykłady rodzin, biorących udział w projekcie „Pomóż oszczędzać rodzinie”, realizowanym przez SKEF przy współudziale Kasy Stefczyka, Fundacji im. Franciszka Stefczyka oraz BIK, pokazują, że mimo niewielkich dochodów i znacznych wydatków można zaoszczędzić określoną kwotę pieniędzy. Projekt jest kierowany właśnie do rodzin o niskich dochodach, a jego celem jest edukacja rodzin w zakresie planowania i skutecznego zarządzania finansami osobistymi oraz wyrobienie nawyku oszczędzania.

Jedna z rodzin, wraz z trójką małych dzieci, podjęła wyzwanie i postanowiła wziąć udział w projekcie.  Dzięki wsparciu mentora – opiekuna rodziny, opracowali swój budżet domowy. Ich zadaniem było między innymi przestrzeganie założeń zaplanowanego wcześniej budżetu, zbieranie wszystkich paragonów z zakupów, zapisywanie każdego wydatku. Po upływie miesiąca rodzina wspólnie przeanalizowała dokonane w ostatnim czasie zakupy i okazało się, że niektóre z nich okazały się zupełnie zbędne, a łączna suma wydanych na nie pieniędzy była znaczna.

Małżeństwo zrozumiało, że to są pieniądze, które, dzięki pewnemu wyrzeczeniu, są w stanie odkładać co miesiąc. Dzięki temu skończy się życie w ciągłej niepewności o nieprzewidziane wydatki i w razie czego znajdą się środki potrzebne w awaryjnej sytuacji. A może nawet uda się uzbierać pieniądze na jakieś krótkie wakacje? Rodzina zaczęła również przykładać wagę do tego, w jaki sposób korzysta ze sprzętu elektronicznego w domu, który, jak się potem okazało, stanowił znaczną część wydatków w budżecie domowym. W skali miesiąca to kilkadziesiąt złotych, ale pomnożone razy dwanaście miesięcy przekłada się na oszczędności kilkuset złotych rocznie.

Uczestnicy projektu zaoszczędzone pieniądze zaczęli odkładać na konto oszczędnościowe, dzięki czemu środki mogły procentować i nie traciły na swej wartości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.