Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Letni biznes

LETNIBIZNESCznF

Zbliża się lato, a wraz z nim nadchodzą wakacje. Na deptakach turystycznych miejscowości wyrastają, jak grzyby po deszczu: budki z frytkami, goframi, czy stoiska z tatuażami z henny. W jaki sposób otworzyć letni biznes? I z czym się to wiąże? Pan Tomek wpadł na pomysł, aby w sezonie letnim otworzyć naleśnikarnię w pewnej nadmorskiej miejscowości. Przebywając kiedyś na urlopie w jednym z naszych rodzimych kurortów spostrzegł że „mała gastronomia” cieszy się powodzeniem i pomyślał, że naleśniki mogą zrobić furorę podobnie, jak gofry czy lody. Znalazł już nawet fajne miejsce i lokal tzw. budkę na kółkach, którą chciałby wynająć.

Jakie kroki musiałby podjąć, aby sprawnie i szybko uruchomić sezonowe przedsięwzięcie?

Przede wszystkim należy zarejestrować działalność gospodarczą. Obecnie jest możliwość zarejestrowania przez internet. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (CEIDG) za pośrednictwem formularza elektronicznego, który dostępny jest na stronie internetowej (www.ceidg.gov.pl).

Wniosek o wpis do CEIDG (formularz CEIDG-1) stanowi także:

• wniosek o nadanie numeru REGON,

• zgłoszenie do urzędu skarbowego (rejestracja, nadanie NIP, wybór formy opodatkowania),

• zgłoszenie płatnika składek do ZUS lub oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia w KRUS.

Możliwe jest także przygotowanie wniosku on-line i późniejsze udanie się do najbliższego urzędu gminy/miasta celem potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy.  Pamiętajmy, że możemy także zarejestrować firmę w sposób tradycyjny, odwiedzając urząd miasta, czy gminy.

Państwową Inspekcję Pracy odwiedzamy wyłącznie wówczas, gdy zamierzamy zatrudnić pracowników. Pan Tomek będzie sprzedawał jedzenie, więc potrzebna będzie zgoda Inspektora Sanitarnego (Sanepid-u).

Do prowadzenia „naleśnikowego biznesu” potrzebny jest  sprzęt i wyposażenie. Z pewnością sprawdzi się naleśnikarka np.: elektryczna do smażenia naleśników. Jeżeli naszą budkę z naleśnikami, chcemy umieścić w pasie drogowym (np. na chodniku), to trzeba wystąpić do odpowiedniego zarządu dróg o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym drogi publicznej obiektu handlowego. Za to musimy uiścić opłatę.

Jeśli zamierzamy publicznie odtwarzać muzykę np. z radia czy telewizji, z kaset, płyt i innych nośników, także należy pamiętać o opłacie z tytułu  praw autorskich twórców.

Po sezonie letnim swoją działalność Pan Tomasz może zawiesić. Wystarczy wystąpić z wnioskiem do CEIDG, co jest bezpłatne. Należy jednak spełnić określone warunki, aby móc zawiesić sezonową działalność. Mają do tego prawo przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Wyjątek stanowią umowy o pracę na czas określony, na czas działania wakacyjnego biznesu, czy umowy zlecenia. Po 24 miesiącach trzeba wznowić, lub wyrejestrować działalność. Pan Tomasz, jeśli planuje w kolejnym roku kontynuować wakacyjny biznes, może wówczas wznowić działalność. Wniosek o zawieszenie, lub wznowienie działalności gospodarczej można złożyć on-line, bądź osobiście w dowolnym urzędzie miasta, czy gminy.

Źródła:

http://www.mg.gov.pl

https://prod.ceidg.gov.pl

Iwona Karmasz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.