Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak kupować węgiel?

WEGIELCznF

Wiele osób decyduje się na zakup węgla tuż przed zimą. Jest to duży błąd, ponieważ wysoki popyt na opał w tym okresie powoduje, że ceny są wówczas najwyższe. Zdecydowanie lepiej jest kupować opał zaraz po zakończeniu okresu grzewczego, czyli na wiosnę lub bardzo wczesnym latem. Wtedy możemy zaoszczędzić nawet 100 zł na jednej tonie, w porównaniu do ceny z okresu jesiennego.

Węgiel podobnie jak każdy inny towar jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości. Najlepiej kupować go od zaufanego dostawcy. Jesli takiego nie znamy, to punkty sprzedaży często informują, skąd mają towar i czy są autoryzowanym przedstawicielem kopalni. Taka informacja pomoże nam zminimalizować ryzyko kupienia trefnego towaru. Należy szczególnie unikać węgla z handlu obwoźnego. Osoby go sprzedające dosyć często oszukują zarówno na jakości, jak i na ilości oferowanego towaru.

 

Klasę węgla możemy w pewnym stopniu ocenić sami. Jest to jednak dosyć trudne przed zakupem. O dobrej jakości świadczy choćby intensywna czarna barwa, znikoma ilość miału oraz odpowiednia granulacja. Niestety, takie powierzchowne oględziny tylko w niewielkim stopniu pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Dopiero w czasie spalania możemy w pełni ocenić jego wartość energetyczną. Węgiel dobrej klasy będzie się długo palił, mało dymił i zostanie po nim znikoma ilość popiołu.

 

Należy także pamiętać, że od początku 2012 r. obowiązuje akcyza na węgiel. Zwolnione z niej są gospodarstwa domowe. Jednak, aby uniknąć jej płacenia, należy przy zakupie podpisać oświadczenie, że węgiel zużyjemy do celów opałowych. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, to do ceny surowca zostanie nam doliczony podatek, w kwocie ok. 30 zł od każdej zakupionej tony.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.