Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

E-mailowi oszuści

EMAILOSZUSTCznF

Ostatnio pojawił się wysyp e-maili od oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. Wyglądają wiarygodnie. Jest logo przypominające oryginalne logo firmy i treść podobna do tej, jaką zwyczajowo można znaleźć w takiej korespondencji.

Pan Roman dostał następującą wiadomość: „Z satysfakcją meldujemy, że Twoja paczka czeka już na Ciebie w Paczkomacie InPost. Numer Paczki 633887003615231162136141. Na ekranie Paczkomatu wpisz Twój numer telefonu oraz kod odbioru, który należy pobrać na naszej stronie. Szczegółowe informacje na temat Twojej przesyłki, miejsca jej odbioru oraz kod zabezpieczający znajdziesz TUTAJ. Na odbiór paczki masz 72 godziny, później przekażemy ją do oddziału InPost w Twoim mieście, gdzie czekać będzie kolejne 11 dni. Słoneczne pozdrowienia, Zespół Paczkomaty InPost”.

Pan Roman zdziwił się, bo nie czekał na żadną paczkę. Wszedł więc na stronę inpost.pl, odszukał zakładkę „znajdź przesyłkę”, wpisał tam podany numer paczki i okazało się, że taka paczka nie istnieje. Przekierował e-maila do InPostu i otrzymał takie wyjaśnienie: „Wszystkie przesłane do nas zgłoszenia na bieżąco analizujemy i przekazujemy odpowiednim organom ścigania. Najprostszym sposobem na zidentyfikowanie fałszywej wiadomości jest sprawdzenie, czy zawiera ona odnośnik (link) do zewnętrznej strony, która wymaga od użytkownika pobrania kodu odbioru za pomocą płatnego SMS-a. Autentyczny e-mail od InPost zawiera kod odbioru w treści wiadomości”.

Pani Ewa otrzymała podobnego e-maila, ale z DHL: „Przesyłka została załadowana na samochód do doręczenia. Numer przesyłki: 5966955789555”. Również nie czekała na paczkę. Również w tym wypadku wystarczyło wejść na www.dhl.com.pl, wpisać podany numer, by pojawił się taki komunikat: „Brak informacji dla przesyłki. Prosimy sprawdzić, czy numer został poprawnie podany (8 cyfr + litera lub 11 cyfr)”.

DHL na swojej stronie internetowej ostrzega: „Informujemy, że wiadomości e-mail sugerujące, iż DHL próbuje dostarczyć paczkę i proszące o otworzenie załączników do wiadomości w celu zrealizowania dostawy, są oszustwem. Paczka nie istnieje, a w załączniku może się znajdować wirus komputerowy”.

Po co te e-maile? Oszuści próbują w ten sposób albo zawirusować komputer odbiorcy takiej wiadomości, albo wyłudzić dane osobowe. W zależności od tego, jakie dane podaliśmy na żądanie oszustów (takie żądania mogą być w załącznikach i podanych linkach, załączniki i linki mogą też zawierać oprogramowanie szpiegujące, które samo zgromadzi informacje o użytkowniku komputera i prześle je oszustowi), przestępca może ukraść pieniądze z naszego konta, wziąć kredyt w naszym imieniu lub wykorzystać nasz adres e-mail do działalności przestępczej.

Właściwą obroną jest zainstalowanie w komputerze dobrego programu antywirusowego oraz nieotwieranie załączników i linków w podejrzanie wyglądających e-mailach ani nieodpowiadanie na nie. Należy je przekierować na e-mail kontaktowy, odszukany na oryginalnej stronie firmy, która rzekomo przysłała wiadomość. Dzięki temu pomożemy w walce z oszustami.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.