Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Czas na zimowe oszczędzanie

PRZYGOTOWACFERIECznF

Choć niedawno minęły wakacje i rok szkolny rozpoczął się na dobre, to niektórzy z nas myślą już o feriach. Nie jest to mały wydatek jeśli chcemy wyjechać z dziećmi lub wysłać je na obóz zimowy. Na przygotowanie się mamy zaledwie kilka miesięcy, a w miedzy czasie czekają nas Święta. Dla naszego portfela to spore wydatki: zakupy, prezenty, wiemy z czym się to tak naprawdę wiąże. Tym bardziej że początek roku to także kolejne, dalsze wydatki. Warto zatem z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd w okresie zimowym i przygotować się do niego pod względem finansowym.

Po pierwsze ustalcie cel oszczędzania

Pani Zosia mama dwójki dzieci w wieku szkolnym, jak tylko uporała się z wydatkami związanymi z wyposażeniem dzieci do szkoły zaczęła myśleć jak tu zacząć oszczędzać  na ferie, które nadejdą za kilka miesięcy. Kobieta postanowiła włączyć w oszczędzanie całą rodzinę. Dlatego zaczęła kuć żelazo póki gorące i nie zwlekać. Opowiedziała mężowi i dzieciom jaki ma plan, gdyż wolała aby jej rodzina wspólnie podjęła decyzję i każdy mógł się wypowiedzieć co na ten temat myśli. Niestety wyjazd całej rodziny na ferie to spory wydatek i wiąże się to z dość wysokimi kosztami, które z pewnością odbiją się na budżecie domowym rodziny stwierdził mąż Pani Zosi. 

Ostatecznie, domownicy postanowili, że postarają się ograniczyć wydatki i przeznaczać pieniądze tylko na najpotrzebniejsze rzeczy. W tym celu wspólnie spisali cały swój budżet domowy i przeanalizowali wydatki krok po kroku. Okazało się, że można całkiem sporo zaoszczędzić. Większe wydatki związane głównie z zakupem jedzenia będą robić raz na tydzień, a następnie tylko uzupełniać najpotrzebniejszymi produktami. Dzieci obiecały rodzicom, że nie będą nalegały na zakup zachcianek. Wiedząc, jaki jest cel oszczędzania, znalazły motywację i podjęły się wyzwania wspólnego oszczędzania. Ustaliły, że ze swojego kieszonkowego będą regularnie odkładać określoną kwotę pieniędzy. Za sprawą rodziców dzieciaki zostały wciągnięte w machinę oszczędzania. Młodszy syn Tomek bardzo chciał spróbować jazdy na nartach. Nie musimy od razu spędzać dwóch tygodniu w ekskluzywnym hotelu w górach zaproponował mąż Pani Zofii .Tańszym rozwiązaniem będzie pobyt w górach z wynajęciem prywatnej kwatery w pobliżu stoków. Zaoszczędzi nam to czasu i pieniędzy. 

Kilka dni później cała rodzina wybrała się na obiad do dziadków. Dzieci opowiedziały o planach jakie zaszły w ciągu ostatnich dni. Dziadkowie bardzo pochwalili wspólną decyzję rodziny. Na domiar tego, babcia wpadła na świetny pomysł, polegający na tym, że jeśli każdego dnia wszyscy domownicy będą wydawać przynajmniej o 1 zł mniej to też uzbiera się niezła sumka. Dzieciaki wymyśliły że postawią w domu wspólną skarbonkę dla całej rodziny i każdy będzie dokładał swoje pieniądze. Pomysł wszystkim się spodobał i rodzina postanowiła jak najszybciej wdrożyć go w życie. 

Nazajutrz Tomek, młodszy z rodzeństwa, opowiedział w szkole swojemu koledze Jasiowi o oszczędzaniu w jego domu. Jasiu tylko pokiwał głową i powiedział: „że rodzice muszą dużo zarabiać, żeby oszczędzać”. Po powrocie ze szkoły Tomek zapytał Panią Zosię dlaczego ich rodzina musi oszczędzać, skoro rodzice dużo zarabiają. Mama odpowiedziała że nie trzeba mieć dużych dochodów żeby oszczędzać. Najważniejsze aby mieć cel i pozytywne nastawienie.

Rodzina Pani Zosi pewnie nie tylko zaoszczędzi na zimowy wypoczynek, ale i wszyscy jej domownicy nauczą się rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Zwłaszcza dzieci dowiedziały się, że budżet domowy to nie tylko same przyjemności, ale i ogromne wydatki. Rodzice wyjaśnili im, że muszą co miesiąc opłacać czynsz, wodę, energię, telefon, internet, zajęcia pozalekcyjne. Pani Zofia dostrzegła, że w przypadku jej dzieci w nauce oszczędzania pomaga motywacja. Jeśli dzieci marzą np.: o wyjeździe na ferie łatwiej im przyjdzie zrezygnować z pewnych przyjemności, na korzyść celu oszczędzania.

Pamiętajmy!

Oszczędności pozwolą nam sfinansować wydatki i nie muszą oznaczać wielu wyrzeczeń, trzeba tylko ustalić cel i zaplanować oszczędzanie z głową. Nie zwlekaj i zacznij oszczędzać.

Iwona Karmasz

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.