Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Powrót do strony Budżet domowy

Opisz swoją historię - budżet domowy

Jak to działa?

Syn chce zameldować u mnie swoją dziewczynę z dzieckiem

Małgorzata

Syn jest u mnie zameldowany. Od jakiegos czasu przyjeżdża do niego dziewczyna, która jest z nim w ciąży. Syn chce się z nią ożenić i nalega żebym ją zameldowała. Czy syn bez mojej zgody może ją zameldować i ich dziecko? Osobiscie nie chcę jej meldować, ale oni są przekonani, że gdy urodzi się dziecko automatycznie otrzyma zameldowanie tam, gdzie ona przebywa, czyli u mnie. Chcę wziąć kredyt i im pomóc w spłacie jakiegoś mieszkania, ale im jest tak dobrze u mnie, że nawet nie myślą. Nic ich nie kosztuje - wszystko opłacam sama, a mam jeszcze na wychowaniu dwójkę dzieci. Co mogę w tej sprawie zrobić?

zobacz odpowiedź eksperta

Postępowanie spadkowe po zmarłym mężu i długi syna

Maria

Około 17 lat temu rozwiodłam się z mężem, ale w dalszym ciągu mieszkaliśmy razem we wspólnie wybudowanym domu, który znajdował się w stanie surowym. Z tego zwiazku mamy trójkę dzieci. 13 lat temu mąż zginął w wypadku samochodowym, ja postanowiłam wykończyć dom, ale nie przeprowadziłam postępowania spadkowego. Teraz chciałabym to zrobić, ale najstarszy syn powiedział, że nie chce przyjąć spadku. Chce na rozprawie zrzec się swojej części na rzec rodzeństwa. Czy to jest możliwe? Syn ma długi i dlatego twierdzi, że i tak z tego nic nie dostanie tylko komornik.

I jeszcze jedno pytanie - jeżeli będę płacić podatek od wzbogacenia, to czy będzie naliczony od stanu w jakim znajduje sie dom na dzień dzisiejszy, czy od stanu w jakim znajdował się po śmierci męża, czyli w stanie surowym?

zobacz odpowiedź eksperta

Spadek a długi - odmówienie przyjęcia spadku

Anna

Mój obecny mąż rozwiódł się i ożenił się ze mną w 2006 r.. Z poprzedniego małżeństwa pozostawił dwoje dzieci - w naszym małżeństwie nie było dzieci. W 2008 r. zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na dom (jestem współkredytobiorcą). Ja wyjechałam za granicę w celach zarobkowych, mąż został w kraju i przestał spłacać kredyt. W 2013 r. zginął w wypadku samochodowym. Dom obciążony jest hipoteką na ponad 400,000 zł, a ma wartość 200,000 zł. Umowa kredytowa została przez bank wypowiedziana z powodu zaległości w płatnościach. Mąż miał jeszcze inne długi (kredyty) i problemy finansowe z ZUS, US. Ja odrzuciłam spadek, a dzieci (z poprzedniego małżeństwa) przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Moje pytanie: 1. czy jako współkredytobiorca muszę spłacać całość za męża? 2. czy dzieci dziedziczą część tego domu i przejmą też połowę kredytu hipotecznego? 3. czy ja mogę sprzedać dom, a jeśli ta,k czy dzieci mają prawo ubiegać się o połowę kwoty ze sprzedaży? 4. na co powinnam uważać i czego mogę się obawiać ze strony byłej żony mojego zmarłego męża i nieletnich dzieci?

zobacz odpowiedź eksperta

Kredyt a utrata pracy - problem ze spłatą kredytu

Mania

Jestem w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Mam dwójkę dzieci, mąż stracił pracę, mam dwa kredyty i szukam chałupniczej pracy. Nie mam pojęcia, jak sobie dam radę dalej, bo na męża nie mogę liczyć. Mam wszystko na głowie i wszystkiego dosyć. Nie wiem co zrobić, żeby było lepiej.

zobacz odpowiedź eksperta

Zadaj pytanie ekspertowi - budżet domowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.