Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Budżet domowy

Andrzej

Mój syn z pierwszego małżeństwa skończył 18 lat. Uczy się dalej. Czy mam płacić alimenty jego matce, jak teraz, czy mogę dawać pieniądze od razu synowi?

Odpowiedź eksperta:

Może Pan alimenty bezpośrednio przekazywać synowi. Jednak należy koniecznie zawiadomić o tym właściwy sąd, że pieniądze są przelewane na konto dziecka, podać numer tego konta i dostarczyć potwierdzenie przelewu. Uprzednio warto założyć dziecku konto i wpłacać na nie pieniądze z adnotacją, że to alimenty.

Wiek, do którego się płaci alimenty to 26 lat, jeśli dziecko uczy się, a nie pracuje. Jeśli wcześniej zaczęłoby zarabiać na życie, to rodzic płacący alimenty może wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Zaprzestać płacić można dopiero po uzyskaniu decyzji sądu.

Prawnicy powołują się w takim przypadku często na uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 roku, III CZP 14/77, OSNCP 1977/7 poz. 106: "W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.