Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dobrze zarabiam, a brakuje mi do 1-ego

Asia

Zarabiam całkiem przyzwoite pieniądze, jednak około 20-ego każdego miesiąca zawsze mam na koncie 0, co jest zupełnie nieprzyjemne. Wiem, że to przez moje beztroskie podejście do finansów, ale chciałabym to zmienić. Od czego zacząć?

Odpowiedź eksperta:

Przede wszystkim należy zacząć od zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń i uświadomienia sobie, na co wydajemy pieniądze. Najskuteczniejszym sposobem na to jest skrupulatne zapisywanie swoich wydatków. Kiedy będziemy wiedzieli na co wydajemy pieniądze, będziemy mogli wyeliminować z naszych zakupów te rzeczy, które nie są nam potrzebne, a są jedynie naszymi zachciankami. Jeżeli nie starcza nam pieniędzy na cały miesiąc to znaczy, że na coś wydajemy za dużo i musimy ograniczyć te wydatki. Kolejną sprawą jest planowanie finansów, czyli określenie, które wydatki są niezbędne i trzeba je ponieść w danym miesiącu, a które można przełożyć na następny miesiąc. Kiedy będziemy wiedzieli ile wydajemy i na co, wtedy będziemy mogli ustalić sobie limit, dzięki któremu na daną kategorię nie wydamy miesięcznie więcej niż określoną kwotę. Pomocnym narzędziem przy określaniu swoich wydatków i planowaniu finansów jest prowadzenie budżetu domowego. Taki budżet to tabelka, która składa się z dwóch kolumn: w jednej wpisujemy swoje dochody w danym miesiącu, a w drugiej wydatki podzielone na kategorie. Obecnie, poza tradycyjnym budżetem domowym, który możemy sporządzić na kartce papieru jest również wiele ciekawych aplikacji internetowych, również na smartfony, umożliwiających zarządzanie budżetem.

Na początku miesiąca, kiedy dostajemy wypłatę, zawsze najlepiej zaplanować wydatki stałe, czyli wszelkie opłaty i rachunki, które trzeba uregulować. Warto też wśród wydatków stałych wprowadzić kategorię NWW tzn. Najpierw Wpłata Własna. Oznacza to, że od razu kiedy dostajemy wypłatę odejmujemy od niej kwoty potrzebne na rachunki oraz NWW, czyli określoną kwotę pieniędzy, którą wpłacamy np. na rachunek oszczędnościowy, lub chowamy w domu do koperty. Będzie to nadwyżka na czarną godzinę, tylko należy pamiętać, żeby z tych pieniędzy nie korzystać i żeby rzeczywiście były to pieniądze rezerwowe. Jeżeli mamy w danym miesiącu wydatki, o których wiemy, że na pewno się pojawią, np. jakieś urodziny czy imieniny, to też należy je od razu wpisać. Pozostałe w ten sposób pieniądze muszą nam wystarczyć do końca miesiąca, więc należy nimi gospodarować w rozsądny sposób i planować wydatki. Przydatnym sposobem dla osób, którym ciężko jest planować wydatki w skali miesiąca, jest podzielenie pozostałej sumy na tyle części ile jest tygodni i niewydawanie więcej niż stanowi jedna cześć na dany tydzień.

Kiedy zaczniemy już kontrolować nasz domowy budżet, czyli spisywać wszystkie wydatki i planować zakupy, warto poszukać informacji, w jaki sposób możemy mniej wydawać i zacząć oszczędzać na zakupach, czy płacić mniejsze rachunki za prąd i wodę.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.