Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Budżet domowy

Agata

W 2013 roku zaczęliśmy budowę domu. Rozliczenie podatku VAT zrobiliśmy w 2013 roku (faktury za rok 2012 i 2013). Czy przysługuje nam prawo do dalszego rozliczania się? Dowiedziałam się że możemy się o to ubiegać przez 5 lat, jeśli do końca 2013 roku rozliczymy pierwsze faktury. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to aktualne.

Odpowiedź eksperta:

Pomimo wejścia w życie od 2014 r. nowych, mniej korzystnych przepisów o zasadach zwrotu VAT dla budujących dom, osoby fizyczne które przed 2014 nabyły prawa do odliczenia tego podatku mogą nadal z niego korzystać. Są to prawa nabyte, które stracą ważność dopiero z dniem 31 grudnia 2018 roku. Dla tych osób wszystkie procedury pozostają niezmienne. Tak więc nadal może Pani korzystać z tej ulgi. Konieczne jest oczywiście posiadanie faktur imiennych sprzed 31 grudnia 2013 r.

W wyniku wspomnianej wyżej zmiany, od 2014 znacznie zmniejszyło się grono osób, które mogą korzystać z tej ulgi. Za materiały zakupione po 1 stycznia 2014 roku prawo do odliczenia podatku VAT mają jedynie osoby decydujące się na budowę domu, które w roku wydania pozwolenia na budowę nie ukończyły 36 lat (jeśli małżeństwo - warunek dla młodszego małżonka) oraz nie były wcześniej właścicielami budynków i lokali mieszkalnych. Ograniczeniem jest termin otrzymania pozwolenia na budowę –  musi być wydane po 31 grudnia 2013. Ponadto prawo do odliczenia mają teraz tylko osoby budujące dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekroczy 100 m2 lub 110 m2 dla rodzin z co najmniej troje dzieci.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.