Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

ZUS sprawdza czy chorujesz

ZUSKONTROLEL4CznF

W pierwszym półroczu 2018 wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na niemal 100 mln zł - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. kwota wstrzymanych świadczeń wzrosła blisko dwukrotnie. Jednocześnie spadła liczba osób, którym obniżono świadczenie w wyniku utraty tytułu do ubezpieczenia. To efekt kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W I półroczu 2018 było 241,1 tys. kontroli.

Było to o blisko 25 tys. mniej kontroli niż w tym samym okresie roku poprzedzającego. Tym razem weryfikacja zwolnień okazała się bardziej skuteczna. Decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę świadczenia było blisko 15 tys., w porównaniu do nieco ponad 10,5 tys. z poprzedniego okresu. Prawie dwukrotnie wzrosła natomiast kwota wstrzymanych świadczeń, sięgając 12,6 mln zł (6,9 mln zł w porównywalnym okresie 2017 r.).

Rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił PAP (Polskiej Agencji Prasowej), że w przypadku pierwszego rodzaju kontroli, lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora i tym samym niezdolna do pracy. Natomiast w przypadku drugiej z kontroli sprawdza się, czy osoba wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie wykonuje np. pracy.

Z kolei w przypadku, gdy osoba na zwolnieniu lekarskim traci tytuł do ubezpieczenia chorobowego, np. w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę, ZUS obniża podstawę wymiaru świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z tego powodu w pierwszym półroczu 2018 roku ZUS obniżył zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne ponad 90 tys. osób, na kwotę blisko 83,5 mln zł. W tym samym okresie roku ubiegłego było to odpowiednio blisko 105 tys. osób i kwota 89,3 mln zł.

Rzecznik ZUS zaznaczył, że do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia 2018 r., Zakład ma obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie, wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS-u. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. W pierwszym półroczu 2018, Zakład obniżył z tego tytułu świadczenia chorobowe o kwotę ok 2,1 mln zł. W tym samym okresie 2017 r. było to 2,19 mln zł.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.