Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

ZUS przestrzega: Możesz stracić zasiłek chorobowy

ZUSUTRATASWIADCZENCznF

Przyczyną takiego zagrożenia jest wprowadzenie od początku 2018 r. jednego rachunku do opłacania wszystkich składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. To ułatwienie dla niemal 2,5 mln przedsiębiorców stało się potencjalnie groźne. Szczególnie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą o najmniejszych przychodach. Dla nich składki ZUS stanowią poważne obciążenie. W pierwszym miesiącu obowiązywania nowych zasad ZUS przyjął wpłaty od 2,32 mln takich płatników – w sumie było to niemal 19 mld zł.

Od nowego roku zamiast na trzy lub cztery różne rachunki na poszczególne fundusze składkowe, każdy przedsiębiorca wpłaca składki na jeden indywidualny dla siebie numer rachunku. Kwotę przelewu ZUS księguje i automatycznie przekazuje do odpowiedniego funduszu.

Rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz przypomniał, za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, aby zwrócili uwagę na to, że - po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych - bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości: "Oznacza to, że może to prowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego, jeśli nie wystarczy środków na terminowe opłacenie składki chorobowej".

Zachować uprawnienia mimo kłopotów

Andrusiewicz podkreślił, że w przypadku zaległości można złożyć wniosek o zgodę na opłacenie składki po terminie, a jeśli nie możliwe jest spłacenie zadłużenia jednorazowo, to należy skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń - telefonicznie lub na salach klientów. Rzecznik poinformował, że od 1 lutego 2018 r. we wszystkich placówkach ZUS w Polsce pracuje 732. doradców płatnika składek. "Pomagają oni we wszelkich sprawach związanych z płatnościami składek i nowymi rachunkami w ZUS" - wyjaśnił rzecznik Zakładu.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.