Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Znakomite wyniki polskiej gospodarki 2017

REKORDBEZROBOCIAIIIRPCznF

Polskie bezrobocie spadło do 6,5 proc. na koniec listopada 2017 r.. To kolejny rekord III Rzeczpospolitej. Analitycy spodziewali się utrzymania stopy na poziomie z poprzedniego miesiąca. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 proc. GUS skorygował te dane na plus. W ciągu roku wskaźnik bezrobocia spadł o 1,7 pkt. proc.. Nowe zamówienia w przemyśle w listopadzie wzrosły w ujęciu rocznym o 18,8 proc..

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska podkreśliła: "Spadek bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem rzadkim. Od 1990 r. spadek bezrobocia w listopadzie odnotowano tylko w 1994, 2006 i 2007 roku. Listopad 2017 to 4. raz w ciągu 28 lat ze spadkiem stopy bezrobocia w tym miesiącu". Zastrzegła jednak, że "niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku spadek stopy bezrobocia ma przywrócenie wieku emerytalnego", czyli część osób bezrobotnych przeszła na szybszą emeryturę.

Według komunikatu GUS (Głównego Urzędu Statystycznego), już tylko w jednym (warmińsko-mazurskie) na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia - przed rokiem taki wskaźnik notowano w 7. województwach. Specjaliści spodziewają się jednak w pierwszych miesiącach 2018 r. okresowego wzrostu stopy bezrobocia, co ma być związane głównie z ustaniem prac świątecznych i sezonowych.

Rośnie produkcja przemysłu

Nowe zamówienia w przemyśle w listopadzie wzrosły w ujęciu rok do roku o 18,8 proc., po wzroście o 13,4 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 0,2 proc. w porównaniu ze wzrostem o 1,2 proc. w poprzednim miesiącu. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w listopadzie w ujęciu rocznym wzrosły o 22,0 proc. po wzroście o 6,9 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 6,5 proc.. Przed miesiącem zamówienia na eksport nie zmieniły się. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

W handlu też dobrze

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie 2017 r. wzrosła o 13,6 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,5 proc.. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w listopadzie wzrosła o 12,2 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc.. Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w listopadzie wzrosły o 8,1 proc. rok do roku, po wzroście o 7,4 proc. w październiku - podał GUS.

Takie dane wskazują, że polska gospodarka nadal będzie potrzebowała pracowników, co świadczy o tendencji do utrzymywania niskiego bezrobocia.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.