Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Złóż wniosek o 500+ na czas

TERMINWNIOSKU500CznF

W październiku nowy okres zasiłkowy. Dlatego, by nadal otrzymywać świadczenie 500+, należy ponownie złożyć wniosek. Złożenie go w sierpniu zapewnia brak przerwy w wypłacie - przypomina ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Złożenie we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik, w październiku - wypłatę do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Wniosek późniejszy niż w październiku spowoduje brak wyrównania za poprzednie miesiące.

Każde świadczenie jest wypłacane na wniosek, a więc nie dostaniemy ani wyprawki szkolnej (300+ z programu "Dobry start"), ani świadczenia 500+, jeżeli nie złożymy odpowiedniego wniosku. Wydane na jego podstawie decyzje obowiązują przez rok, który wyliczany jest od 1 października. Czyli wszyscy, którzy chcą otrzymywać świadczenie dalej, muszą złożyć wniosek.

Wniosek o 500+ można składać drogą elektroniczną od 1 lipca, a od 1 sierpnia w sposób tradycyjny, papierowy. Resort rodziny dodaje, że od 1 sierpnia składamy również wnioski o świadczenia rodzinne czy z funduszu alimentacyjnego. Im szybciej je złożymy, tym szybciej gmina wyda decyzję.

Generalna zasada, dla starających się o świadczenie, jest prosta - wniosek o 500+ należy składać każdego roku, a prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska nieodmiennie namawia do składania wniosków drogą elektroniczną, czyli poprzez Internet. Twierdzi, że rozpatrywanie wniosków składanych drogą elektroniczną jest wygodne nie tylko dla rodziców, ale i urzędników. Nie muszą bowiem "ręcznie" wprowadzać wszystkich danych, co przyspiesza wydawanie decyzji. Rodziny, które chcą ubiegać się o świadczenie 500+ drogą elektroniczną, mają do wyboru ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Minister zwróciła uwagę, że w 2018 r. urzędnicy będą mieli więcej pracy, ponieważ będą obsługiwali także wnioski z programu "Dobry start". Wyprawkę szkolną rozpatrują te same służby i te same jednostki, które rozpatrują 500+.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.