Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zerowy PIT dla 2 milionów młodych

ZEROWYPITDLA26-CznF

Program "Bez PIT dla młodych" obejmie około 2 mln osób od 1 sierpnia 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej (UE) wyjechało z kraju ponad 1,5 mln rodaków, głównie młodych. Szef rządu podkreślił: “Wierzę, że nasze programy sprawią, że duża część zdecyduje się wrócić”. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia, czyli nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz świadczeniach rodzinnych i zdrowotnych.

Zgodnie z projektem ma być zlikwidowany 18-proc. PIT dla pracowników do 26. roku życia. "Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Rozwiązanie to stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PIS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach" – napisało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. CIR wyjaśniło, że zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia, osiąganych przez osoby do 26. roku życia, ale do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej. W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit 85 528 zł (w 2019 r. ponad 35 636,67 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

W 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) - jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. "Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia - zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. - od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe" – uszczegółowiły służby prasowe rządu. Jednocześnie poinformowały, że nowelizacja utrzymuje dotychczasowe zasady w odniesieniu do dochodów pełnoletniego (do 25. roku życia), uczącego się dziecka przy ustalaniu prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci i ulgi na dzieci. Nadal, by rodzic utrzymał prawo do ulgi, obowiązuje limit 3 089 zł dla zarobków dziecka w skali roku. Rządowy projekt uwzględniania też przychody zwolnione przy ustalaniu limitu 50 proc. kosztów z praw majątkowych. W rezultacie suma przychodów zwolnionych od podatku oraz 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć 85 528 zł. “Regulacja ta ma zapobiegać kumulacji tych dwóch preferencji podatkowych (zwolnienia i kosztów)" – stwierdziło CIR, dodając, że zastosowanie zwolnienia z PIT nie pozbawi podatnika prawa do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. Ulga w PIT nie zwalnia jednak z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) oraz zdrowotnych do NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).

Ulga podatkowa dla młodych przyniesie im w skali roku zysk w wysokości niemal jednej miesięcznej pensji. Np. osoba przed 26. rokiem życia, która na umowę o pracę zarabia miesięcznie 2500 zł brutto, otrzymuje do ręki 1808,10 zł. Po nowelizacji jej wynagrodzenie netto wzrośnie miesięcznie o 155 zł, czyli do 1963,10 zł. W skali roku daje to kwotę 1860 zł.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.