Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem

ZANIMPIERWSZYDZWONEKCZNf

Koniec wakacji to okres, w którym budżet domowy wielu rodzin przeżywa trudne chwile - początek roku szkolnego oznacza konieczność zakupu podręczników, przyborów szkolnych oraz wszystkich innych przedmiotów, których potrzebuje uczące się dziecko. Jak kupić szkolną wyprawkę w rozsądnej cenie?

Korzystaj z promocji - ale uważaj na pułapki!

Rozpoczęcie roku szkolnego to okres żniw dla marketingowców - szczególnie w hipermarketach i supermarketach perspektywa napływu rodzin z dziećmi wywołuje prawdziwą lawinę działań mających na celu przyciągnięcie jak największej ilości klientów i maksymalizację zysków.

Najprostszym i najpowszechniejszym zabiegiem jest kuszenie promocjami - kilka artykułów niezbędnych w szkolnej wyprawce jest sprzedawanych dużo taniej, a sklepowi rekompensuje to cena pozostałych artykułów. Klient rzadko kiedy ma czas, by szukać wyprawki w wielu sklepach - w rezultacie wydaje więcej, niż zamierzał.

Możemy się przed tym zabiegiem bronić, nie wydając przy tym fortuny na paliwo i nie marnując czasu na dojazdy do daleko położonych sklepów. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie zabierzemy się za zakupy i będziemy ich dokonywać przy okazji codziennych sprawunków.

Atrakcyjne promocje zachęcają do opłacalnych zakupów "na zapas".  Ołówki, pióra, długopisy czy dodatkowe zeszyty zostaną z pewnością wykorzystane - jeżeli nie w tym roku szkolnym, to w następnym. Mogą przydać się również do użytku domowego, także na pewno nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy.

Wybieraj z głową i ucz tego swoje dziecko!

Psychologowie i pedagodzy zalecają, by zakupu przyborów szkolnych dokonywać wspólnie z dzieckiem - w końcu to ono będzie z nich korzystać na co dzień. Nie oznacza to jednak, że musisz ulegać każdej jego zachciance - zwłaszcza jeżeli dotyczy ona:

•        produktów wykorzystujących modne, oparte na filmach lub kreskówkach motywy i wzory. Produkty na licencjach znanych marek są zwykle znacznie droższe od odpowiadających im jakością artykułów. Warto porozmawiać z dzieckiem na ten temat - można wykorzystać argument o zmieniającej się modzie, ale skuteczne może być także pokazanie, na co można wykorzystać pozostałe pieniądze;

•        przedmiotów niepotrzebnych w edukacji, ale pożądanych - do pracy i nauki naprawdę nie jest potrzebny nowy smartfon czy tablet;

•        produktów z reklam. Podobnie jak w powyższym przypadku - ich zakup powinien być uzasadniony wyłącznie realną potrzebą.

Niezmiennie od lat powtarzamy - warto wydać więcej, jeżeli za ceną podąża jakość. W ekstremalnych przypadkach tani tornister może zrujnować zdrowie Twojego dziecka, a już na pewno nie wytrzyma tyle, ile ten wykonany z lepszych materiałów.

Oczywiście i tutaj istnieją pewne limity. Dzieci bardzo szybko rosną, więc zakup bardzo drogiego plecaka dla dziecka w wieku od 6-7 lat może być nieopłacalny, skoro w krótkim czasie będziemy musieli go wymienić na nowy model. W takim wypadku postarajmy się pogodzić wysoką jakość z dobrą ceną - ale nieprzesadnie wysoką, chyba że z tornistra może korzystać nasza druga młodsza pociecha.

Podręczniki? Możesz kupić je taniej!

Wielu rodziców narzeka na nieustanne zmiany programu nauczania, które nieraz całkowicie uniemożliwiają wykorzystanie podręczników używanych. Zakup nowych książek i zeszytów ćwiczeń stanowi poważny wydatek - warto więc skorzystać z kilku porad.

•        Sprawdź ceny wybranego podręcznika na stronie wydawcy - powinna stanowić punkt odniesienia przy porównywaniu ofert księgarni.

•        Skorzystaj z porównywarek cen lub samodzielnie przejrzyj dostępne oferty księgarni.

•        Nie bój się zamawiania podręczników przez Internet - oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas.

•        Nie nastawiaj się na konieczność kupienia wszystkiego w jednym miejscu.  Przy określonej kwocie zakupu przesyłka często jest darmowa, a jeżeli skorzystasz z opcji dostawy do kiosku, punktu pocztowego lub paczkomatu, nawet rabat na dwa czy trzy podręczniki mogą się opłacić.

Skorzystaj z pomocy Ministerstwa Edukacji Narodowej

W porównaniu do poprzednich lat rozszerzeniu uległ prowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej program "Wyprawka Szkolna", a także reforma podręcznikowa.

1 września 2015 darmowe podręczniki otrzymają nie tylko pierwszoklasiści - ale i dzieci rozpoczynające naukę w klasach: II i IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjum. Do 2017 roku program ma objąć wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Program "Wyprawka Szkolna" przewiduje dopłaty dla kilku grup uczniów:

•        najmłodszych (a więc klas I-III szkoły podstawowej),

•        kontynuujących naukę w IV klasie technikum,

•        niepełnosprawnych (za wyjątkiem niewidomych, dla których stworzono inny program.

Wyznaczono przy tym pewne limity - wsparcie otrzymają uczniowie:

•        pochodzący z rodzin, w których dochód nie przekracza 574 złotych na osobę,

•        pochodzących z rodzin o wyższych dochodach, ale potrzebujących wsparcia (warunkiem będzie otrzymanie decyzji dyrektora szkoły - bierze on pod uwagę m.in.. lokalne warunki, kwestie rodzinne i inne)

•        niepełnosprawni bez względu na dochód - podstawą będzie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wysokość wsparcia waha się od 225 do 450 złotych (w zależności od klasy), zaś w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego – nawet 770 złotych.

Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek do dyrektora szkoły, a podstawą do wypłaty pieniędzy jest dowód zakupu (paragon lub faktura).

Jeżeli odpowiednio przygotujesz się na wydatki, a zakupy przeprowadzisz z głową – budżet rodzinny powinien sobie z nimi poradzić. Jeżeli jednak będziesz potrzebować wsparcia – warto skorzystać z ofert SKOK-ów. Tani kredyt lub (o ile wydatki nie będą zbyt duże) debet na karcie będą z pewnością znacznie bardziej opłacalne niż chwilówka, czy inne tego typu rozwiązania.

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.