Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zaplanuj, kupuj i oszczędzaj

ZAPLANUJCznF

Nasze comiesięczne wydatki dzielą się na koszty stałe oraz zmienne. Stałym kosztem będzie rata kredytu, wartość czynszu czy rachunku za prąd i telefon. Koszty zmienne, to natomiast nasze wydatki, którymi powinniśmy nauczyć się sprytnie zarządzać, by nie przepłacać. Jak nie dać się złapać w sidła sprzedawców?

Musimy zdawać sobie także sprawę, że koszty zmienne składają się z dwóch rodzajów wydatków. Są to codzienne zakupy oraz zakupy okazjonalne. Jak zaplanować zakupy, by nie wydać zbyt wiele?

Codzienne zakupy

Największym składnikiem codziennych zakupów jest żywność. Niestety w znacznej większości przypadków jest tak, że kupujemy ją w sposób chaotyczny i nieprzemyślany, ponieważ jest produktem pierwszej potrzeby o stosunkowo niewysokiej cenie. Raczej nie kupilibyśmy laptopa za 2000 zł bez wcześniejszej kontroli i porównania jego ceny, jednak nie zastanawiamy się, że stanowi on równowartość 10 zakupów spożywczych po 200 zł każde.

Oto kilka sposobów na to, jak przygotować się do codziennych zakupów i oszczędzić:

- Unikajmy dużych zakupów w sklepach osiedlowych: kupujmy tam co najwyżej pieczywo, natomiast na większe zakupy jedźmy do tańszego hipermarketu lub dyskontu.

- Nie kupujmy w pośpiechu: zaplanujmy cotygodniowe zakupy, na które przeznaczymy 2-3 godziny, które pozwolą na dokładne porównanie produktów i cen.

- Sporządźmy odpowiednią listę - sprawi ona, że nie kupimy więcej, niż potrzebujemy, a zbędne produkty się nie zmarnują.

- Zwróćmy uwagę co i za ile kupujemy, sprawdźmy np. czy porównywane produkty posiadają taką samą wagę. Miejmy świadomość, że piękniejsze opakowanie nie musi oznaczać lepszego produktu. Rozglądajmy się także na półkach - powszechnie stosowanym chwytem marketingowym jest umieszczanie najdroższych produktów na wysokości naszego wzroku.

- Uważajmy na promocje i obniżki: pamiętajmy, że nie każda promocja musi być dla nas okazją. Pomyślmy, czy rzeczywiście dany produkt jest nam niezbędny oraz ile go faktycznie potrzebujemy – nie kupujmy 30 jogurtów z dwudniowym terminem ważności tylko dlatego, że zostały przecenione.

Okazjonalne zakupy

W przypadku zakupów okazjonalnych najważniejszy jest czas i odpowiednie planowanie. Myślmy o nich w perspektywie długoterminowej tj. np. wakacyjny budżet zacznijmy przygotowywać już od stycznia, co pozwoli na zgromadzenie odpowiednich oszczędności. Zakupów nie zostawiajmy także na ostatnią chwilę – nie kupujmy zimowych butów w listopadzie, ponieważ będą one wtedy najdroższe, a zakup będzie musiał być dokonany natychmiast. Zacznijmy rozglądać się za nimi np. w lipcu, co pozwoli na dokładne porównanie kilku modeli, które poza sezonem zimowymo będą na pewno sporo tańsze.

Pamiętajmy także o wygodzie jaką daje Internet. Pozwola on nie tylko na zestawienie cen porównywalnych produktów, ale i skontrolowanie ceny danego towaru, czy modelu w różnych sklepach w naszym mieście.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.