Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zapanować nad wydatkami

ZAPANOWACZAKUPYCznF

Wysokość dochodów powinna zmuszać nas do przemyślanych zakupów. Po drugie - musimy ustalić, kiedy kończą się nasze potrzeby, a zaczynają zachcianki. Umiejętność odróżnienia potrzeb od zachcianek jest niezbędna we właściwym zarządzaniu finansami osobistymi. Warto stworzyć plan finansowy, po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czy dany towar lub usługa są faktycznie niezbędne. Kaprysy nie są oczywiście niczym złym, jednak powinniśmy pamiętać, że można sobie na nie pozwolić po zaspokojeniu najważniejszych potrzeb.

Osoby dokonujące zakupów pod wpływem emocji są zazwyczaj bardziej narażone na problemy finansowe. Zdarza się, że niepotrzebnie tracimy pieniądze na coś, bo o tym zapomnieliśmy albo się nie zastanawiamy, czy rzeczywiście jest potrzebne. Wskazywanie na brak wystarczających środków, jako przyczyny nie odkładania pieniędzy lub powstawania długów jest wynikiem nieumiejętnego zarządzania budżetem domowym lub w ogóle nie rejestrowania wpływów i wydatków. Prowadzenie comiesięczne zestawienia jest skarbnicą wiedzy o stanie naszych finansów oraz poziomie wydatków na poszczególne kategorie. Rzetelne prowadzenie budżetu wymaga od nas skrupulatnego zbierania paragonów i regularnego odnotowywania wydatków. Wyzwanie duże, ale korzyści nieocenione. Systematyczne kontrolowanie wydatków pozwoli nam się ustrzec przed kłopotami, a dodatkowo, przy umiejętnym zarządzaniu, pozwoli na uzyskaniu kwot do oszczędzania.

Starajmy się planować zakupy i nie robić ich pod wpływem impulsu. Przygotowujmy listę zakupów i starajmy się jej konsekwentnie trzymać. Sprawdźmy też, czy produkty droższe są faktycznie warte swojej ceny, czy może jednak przepłacamy za markę i jej reklamę. Przeanalizujmy też, czy jakieś produkty spożywcze nie marnują się w naszej lodówce, czy nie można ich wykorzystywać bardziej efektywnie i czy nie kupujemy ich w określonej ilości po prostu z przyzwyczajenia, podczas gdy w rzeczywistości potrzebujemy ich mniej. Porównujmy ceny. Może się zdarzyć, że produkt, który podoba nam się w danym sklepie, jest dostępny w sklepie innej sieci sporo taniej, bo akurat jest na niego promocja. Wiele rzeczy można też kupić taniej w sklepach internetowych, nawet po uwzględnieniu kosztów wysyłki. Dlatego będąc w hipermarkecie czy galerii handlowej warto na smartfonie sprawdzić cenę danej rzeczy w internecie i zastanowić się, czy musimy ją mieć już teraz, czy korzystniej będzie zamówić. Niektóre sklepy i punkty usługowe mają w swojej ofercie programy lojalnościowe. Wystarczy np. założyć specjalną kartę, na której zbieramy punkty. Punkty te, po zebraniu określonej liczby, można wymienić na nagrody i zniżki.

Sprawdźmy, czy istnieje możliwość obniżenia niektórych abonamentów i rozwiązania umów na usługi, z których nie korzystamy. Zdarza się, że np. operatorzy telefonii komórkowej czy dostawcy energii elektrycznej namawiają nas na taryfy „obniżające koszty”, w ramach których musimy się zadeklarować, że będziemy co miesiąc płacić określoną kwotę, podczas gdy i tak nie spełniamy warunków uprawniających do obniżki. Dlatego niczego nie podpisujmy pochopnie, bez dokładnych wyliczeń. Może się też okazać, że np. nie wykorzystujemy całego limitu na internet czy nie oglądamy nawet niewielkiej części programów telewizji kablowej, więc z powodzeniem wystarczyłby nam tańszy pakiet.

Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, z których nie korzystamy, nie pozostawiajmy urządzeń w trybie czuwania, jeśli nie jest niezbędny, a także korzystajmy z taryfy nocnej, jeśli jest dostępna, i na noc ustawiajmy urządzenia AGD, które mają pracować dłużej (pralka, zmywarka). Zainstalujmy perlatory – umożliwiają zmniejszenie zużycia wody, podczas gdy nie mamy wrażenia, że strumień jest słabszy. Przydatne są też termostaty, które umożliwiają ograniczenie temperatury wody do określonej wartości.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.