Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zalety i wady planów systematycznego oszczędzania

swinka

Obniżane w ostatnim czasie oprocentowanie lokat sprawia, że na popularności zyskują tak zwane plany systematycznego oszczędzania / inwestowania oferowane przez coraz większą liczbę banków. Czym są PSO i jakie mają zalety oraz wady?

W przypadku planu (programu) systematycznego oszczędzania (inwestowania), czyli PSO banki są tak naprawdę pośrednikiem łączącym klienta z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych (TFI) lub Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych. Założeniem programu jest umowa, w której klient zobowiązuje się do uiszczania systematycznych wpłat na konto PSO w określonej jednostce czasu, np. w okresie dwóch czy pięciu lat. Ważne jest, że wysokość tych wpłat nie jest dowolna, ponieważ ustalane są także poziomy wartości minimalnej jednorazowej wpłaty, które osiągają najczęściej pułap 100 lub 200 zł. Systematycznie powiększane środki kapitału służą do wykupu tzw. jednostek uczestnictwa w funduszach TFI.

Zalety PSO

Najważniejszą zaletą programów systematycznego oszczędzania jest po prostu to, że mobilizują one do oszczędzania. Umowa i określenie wysokości wpłaty minimalnej sprawia, że oszczędzanie staje się wręcz obowiązkiem, a nie wyłącznie aktem dobrej woli. Dodatkowo, ze względu na dość niewielką kwotę wpłaty minimalnej, jest to doskonała metoda dla osób chcących oszczędzać, jednak nie dysponujących środkami pozwalającymi na duże inwestycje. Comiesięczny dopływ kapitału pozwala jednak na skuteczne gromadzenie środków, co przekłada się na wystąpienie efektu procentu składanego. Sporą zaletą jest także wielość dostępnych form inwestowania w POS i możliwość wyboru preferowanych form inwestowania.

Wady PSO

Główne wady planów systematycznego oszczędzania niezmiennie powiązane są z kosztami. Jest to z jednej strony opłata za nabycie jednostek uczestnictwa, a także opłata za zarządzanie. W jasny sposób wpływają one na obniżenie zysku. Dodatkowo przystępując do PSO musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja długoterminowa, a zerwanie umowy może być i zapewne będzie powiązane z konsekwencjami finansowymi, jak np. opłaty karne czy zwrot ewentualnie naliczonych wcześniej bonusów i premii, choćby w zakresie obniżonej opłaty za nabycie jednostek uczestnictwa.

Podsumowując stwierdzić można, że PSO są doskonałym narzędziem dla osób chcących oszczędzać, które godzą się, że wyniki tego oszczędzania dostępne będą dopiero w perspektywie kilku lat.

[fot.sxc.hu]

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.